Nemzetközi lapszemle: Mélyül a szakadék az EU és Magyarország között
40 milliárd euró a jogállami eljárás tétje Magyarország számára. Dobrev Klára szerint egyértelmű, hogy Európa erős, a magyar miniszterelnök ellenben alulmaradt. Az összefogást demonstrálta az európai szélsőjobb egy bécsi konferencián. Válogatás a nagy világlapok írásaiból.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Egy győzelem, két vereség, ez Orbán mérlege Európában az e hónapban lezajlott három választás után. Ugyan a hazai erőpróba nem várt sikerrel zárult számára, mert még a legvadabb Fidesz-közeli elemzők sem számoltak az újabb kétharmaddal, viszont elvesztette francia és szlovén partnerét, így lassan lehűl körülötte a levegő Európában.
Pedig a Marine le Pen, a Nemzeti Tömörülés vezetője még jó 10 millió eurós hitelt is kapott a kampányhoz az MKB Banktól, amely Orbán egyik oligarchájának a kezében van. De hát változnak az idők és mostanra háttérbe szorult a migráns-ügy, ami pedig a politikus egyik kedvenc témája. Azon kívül Prágában és Pozsonyban olyan vezetés került hatalomra, amelynek nem fekszik a szoros kapcsolat Budapesttel. Főleg Ukrajna lerohanása óta nem.
A miniszterelnöki mormogva ugyan, de idáig tartotta magát a szankciókhoz. Ám hogy elutasítja az energiabojkottot, továbbá nem ad fegyvert Kijevnek és egyébként is szívesebben bírálja az ukrán, semmit az orosz elnököt, nos, az sokakat eltaszított tőle. Főleg legfőbb szövetségesét, a lengyeleket. Kaczynski ma már biztosan nem kedélyeskedne nyilvánosan, hogy elmenne vele „lovat lopni”. A Fideszen belül viszont nem látják annyira drámainak a helyzetet. Kiszelly Zoltán, a Századvégtől azt hangsúlyozza, hogy az EU-n belül az egyik koalíció jön, a másik megy. De például a németekkel költségvetési kérdésekben jól együtt tudnak működni. Azt azonban elismeri, hogy könnyebb lenne most a pártnak, ha Le Pen és a szlovén Janez Jansa is nyert volna. Az elemző ellenben azt sem tartja tragikusnak, hogy a Néppárttal történt szakítás után a fideszes EP-képviselők egyetlen frakcióhoz sem tartoznak Strasbourgban. Mellesleg Orbán a jelek szerint feladta szándékát, hogy közös ernyő alá tömörítse a nemzeti, konzervatív és jobboldali erőket.