Sok fideszes legszívesebben már most rászabadítaná a titkosszolgálatokat a civilekre
A baloldal lejáratására a baloldal a legalkalmasabb, nem kell ehhez titkos információgyűjtés – viccelődött Rogán Antal a nemzetbiztonsági bizottság előtti meghallgatásán, miközben éppen fideszes politikusok és megmondóemberek sürgetik, hogy a szolgálatok dolgozzanak rá azokra, akik nincsenek velük. Egyelőre nem tudni, ezek az óhajok megmaradnak-e a politikai lózungok szintjén, vagy előbb-utóbb úgy alakítják a jogszabályokat, hogy a szolgálatoknak is könnyebb legyen megfelelni a politikai elvárásoknak – anélkül, hogy törvényt sértenének.
"Egy ilyen cikk megjelenését követően az újságírót azonnal le kell tartóztatni” – mondta ki a verdiktet Földi László, a Védett Társadalom Alapítvány elnöke még márciusban, amikor egy internetre felkerült beszélgetésben arról értekezett Horváth József exkémelhárítóval, hogy egyes újságírók nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek. A beszélgetésből kiderült, hogy Földi és Horváth – akik a rendszerváltás előtt a kommunista titkosszolgálat alkalmazásában is álltak – azokat a HVG-n megjelent cikkeket sérelmezték, amelyek a magyar szolgálatok tevékenységét merészelték bírálni. Földi és Horváth azt sugallta, hogy ezen cikkek mögött külföldi, ám szövetséges titkosszolgálatok állnak, bezzeg egy esetleges kormányváltás után valószínűleg nem jelennének meg ilyen írások.
Bár ez a beszélgetés nem érdemelt volna különösebb figyelmet, ha nincsen valamiféle folytatása, de nem így történt: kevesebb mint egy hónappal a videó megjelenítése után, amikor már lezajlottak a választások és a Fidesz elsöprő többséggel győzött, Horváth a kormánypropaganda zászlóshajójának számító Mediaworks Hírcentrumának adott interjújában azt fejtegette: módosítani kellene az 1995-ös nemzetbiztonsági törvényt, szerinte ugyanis alapkérdés, hogy “a politikai célokat szolgáló, külföldről finanszírozott civil szervezetek esetében melyek azok, amelyek aktívan bele kívánnak szólni az adott ország belpolitikai életébe”. És ha valaki be akar avatkozni egy állam demokratikus működésébe, az már szerinte nemzetbiztonsági kockázatot jelent.
Szupertitkosszolgálatot kap Orbántól Rogán Antal
Rogán Antal kezében futhatnak össze a titkosszolgálatok információi, sőt a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter egy, gyakorlatilag újonnan létrejövő szupertitkosszolgálat élén állhat majd - egy benyújtott törvényjavaslat alapján. Pintérnél csak a rendőrség marad, az eddig a Belügyminisztérium irányítása alatt álló és Schadl György és társai ellen kutakodó Nemzeti Védelmi Szolgálatot elsorvaszthatják, ellenben az Alkotmányvédelmi Hivatal megerősödhet.
Horváth nyilatkozata után a Magyar Nemzet újságírója egy kormányinfón kérdezett rá Gulyás Gergely miniszternél, hogy mi a véleménye erről, ő pedig azt felelte: alapvető változások történtek '95 óta abban, hogy milyen nemzetbiztonsági kockázatok leselkednek az országra, ezért érdemes a törvényt áttekinteni.
Mindezen előzmények után, amikor kiderült, hogy Orbán Viktor a propagandáért is felelős miniszterére, Rogán Antalra bízza a polgári titkosszolgálatokat, a miniszterjelölt bizottsági meghallgatásán Kocsis Máté fideszes képviselő lényegében a Horváth–Földi-féle elképzelésnek adott hangot, amikor felhívta Rogán figyelmét azokra a civil szervezetekre és médiafelületekre, amiktől a titkosszolgálatoknak szerinte meg kell védeni az ország szuverenitását.