Kövér és Semjén kifejtette, hogy képzeli az EU jövőjét, de nincs benne sok köszönet
Határozatban dönthet a magyar Országgyűlés kormánypárti többsége arról, a kormány milyen álláspontot képviseljen az EU jövőjéről szóló tárgyalásokon. A javaslat több évtizeddel vetné vissza az EU-t, szerencse, hogy a Fideszre aligha hallgat valaki az uniós tárgyalóasztalnál.
Benyújtotta a Fidesz-KDNP az Európai Unió jövőjéről szóló tárgyalásokon képviselendő „magyar álláspontra” vonatkozó parlamenti határozat javaslatát. A Kövér László házelnök, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Kocsis Máté fideszes és Simicskó István KDNP-s frakcióvezető által jegyzett javaslat az EU jövőjéről szóló, egy éve elkezdődött és nemrégiben zárult európai konferenciasorozat magyarországi eredményeit hivatott összefoglalni, apró szépséghiba, hogy azt már Orbán Viktor is megtette hét pontban – szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt.
Ahogyan Orbán az Európai Uniót elképzeli, és ami a valóság
Időnként még saját magának is, az unió működésének és a valóságnak pedig rendre ellentmondó víziót vázolt fel a hétvégén Orbán Viktor, aki az Európai Unió jövőjéről szóló konferencia nyitányával egy időben, ám aligha véletlenül a magyar függetlenség napján (a szovjet hadsereg kivonulásának harmincadik évfordulóján) beszélt arról, szerinte hogyan lehetne erőssé tenni az EU-t.
A világ azóta sokat változott, a magyar kormány EU-ellenes retorikája azonban nem, sőt, ha lehet tovább erősödött. Olyannyira, hogy gyakran már köze sincs az EU-hoz. Egy dolog azonban nem változott: Orbánék az EU jövőjét az integráció elmúlt évtizedekben elért vívmányainak a leépítésével képzelik el, erre utalt egyébként Varga Judit is egy hónapja, amikor az Országgyűlés EU-bizottsága előtt fejtette ki nézeteit az EU jövőjéről.
A mostani országgyűlési határozat benyújtói láthatóan egyetértenek az igazságügyi miniszterrel, amennyiben nem csak az EU-t bírálják, de magát a konferenciasorozatot is, amiben megint csak Sorost és az ő embereit vélik felfedezni. „Az Országgyűlés sajnálattal állapítja meg, hogy a Konferencia a nyílt és demokratikus párbeszéd helyett – az állampolgári hozzájárulások jelentős részének kizárásával – a tagállamok szuverenitásának felszámolásában és az uniós bürokrácia hatalmának növelésében érdekelt erők politikai, ideológiai törekvéseinek szolgálójává vált” – olvasható a határozattervezetben.