Wittinghoff Tamás: Nem kell minden kis faluba iskola

6 perc

2022.02.14. 08:00

Lehetőséget és forrást adunk az önkormányzatoknak, hogy visszakapják a hatásköreiket – mondja Wittinghoff Tamás, az ellenzéki összefogás önkormányzati területért felelős kabinetvezetője, budaörsi polgármester.

HVG: 2010 óta szisztematikusan leépítették az önkormányzatokat. Nem okozna hasonló károkat, ha kormányra kerülve az ellenzék mindent, beleértve a közigazgatási reformot, erővel visszacsinálna?

Wittinghoff Tamás: Az állampolgárok nem véletlenül gondolják azt ma is, hogy a helyi ügyeket helyben kell elintézniük. Ha nincs kifestve az iskola, ha lebontanak egy műemléket, ha beépítik a zöldterületet, a polgármesteren kérik számon, holott az önkormányzat feje fölött történik minden, még ügyfélként sem vonják be. Az elmúlt hét év során több mint tíz olyan törvényi változás történt, amelyek fokozatosan szinte minden építéshatósági jogkört elvontak az önkormányzatoktól, legutóbb még a telekosztással kapcsolatos hatáskört is.

Miért tudna jobban dönteni ebben a földhivatal, mint az, aki ismeri a helyi viszonyokat? De ilyen a gyámügy is, itt is valószínű, hogy helyben jobban tudjuk, mikor, hogyan kell segíteni. Nem presztízsből akarjuk visszaszerezni ezeket a feladatokat, hanem a kaotikussá vált rendszert akarjuk felszámolni. Vekerdy Tamással értek egyet: minden, ami kötelező, az ellenállást szül. Nem is ezt az utat követjük, hanem lehetőséget adunk az önkormányzatoknak, hogy visszavegyék a feladataikat, és ehhez forrást is biztosítunk. Ezért nem történhet meg az, amitől a pedagógus-szakszervezetek tartanak, hogy egyes önkormányzatok nem tudják majd fenntartani az iskolát, és hónapokat késnek a fizetések.

Lesznek következményei a sztrájknak, de nem olyanok, amilyenekért a tanárok küzdöttek

Az oktatásirányítás nem csupán a tanári érdekképviseleteket veszi semmibe, a rendszerszintű problémákat is eltagadja.