Nemzetközi lapszemle: Magyarország egy lapra került Pápua Új-Guineával és Srí Lankával
A Varieties of Democracy (V-Dem) intézet éves demokráciajelentése, a svájci semlegesség kérdése a putyini fasizmussal szemben, Oroszország elvesztette Ukrajnában az információs hadviselést. Válogatás világlapok cikkeiből.
Spiegel
Orbán Viktor két éve már megtapasztalta, hogy az unió jogállami ügyekben illetékes biztosa igencsak kemény tud lenni, olyannyira, hogy Vera Jourová jogállami kérdésekért is felelős bizottsági alelnök a minap Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek is beintett, amikor az engedni látszott Varsónak. Pedig a cseh politikust eredetileg azért nevezték ki, hogy elsimítsa a kelet-európaiak vitáját Brüsszellel. Ám pont az ellenkezőjét csinálta, csinálja.
A magyar kormányfőről azt mondta az ominózus nyilatkozatban., hogy az beteg demokráciát épít, amire Orbán annyira felháborodott, hogy a lemondását követelte, persze hasztalanul. A Bizottság alelnöke az egyre erősödő autoriter magyar és lengyel politika ügyében világosabb és határozottabb álláspontot foglal el, mint a főnöke. Így pl. a hatálybalépés után azonnal be akarta indítani a jogállami mechanizmust, de a vége az lett, amit Von der Leyen akart: megvárták vele az Európai Bíróság jóváhagyását.
Jourová ugyanakkor büntetést sürgetett Varsó ellen, bár a pénzekre nincs közvetlen befolyása, jóllehet az az egyetlen eszköz, amivel hatni lehet a két renitens kormányra. Az Európai Parlament többsége ugyanakkor mellette áll – a Bizottság elnökével szemben. Daniel Freund német zöld EP-képviselő úgy nyilatkozott, hogy Jourová és több kollégája is komolyan veszi a jogsértéseket, nem úgy, mint Von der Leyen.