Amerikai politikai tanácsadó: Ideje, hogy az Egyesült Államok bekeményítsen Magyarországgal szemben
Az Egyesült Államok nem dőlhet szép csendben hátra, amikor egy NATO-szövetséges a putyini rezsimmel áll össze, a semlegesség gyengén leplezett örve alatt, ezzel párhuzamosan pedig felszámolja odahaza a demokráciát – írja Jordan Warlick, az amerikai Helsinki Bizottság tanácsadója.
66 évvel a dicsőséges forradalom után Orbán Viktor Európát támadja, ami fura választás, hiszen közben Oroszország imperialista háborút folytat Ukrajna ellen, a magyar határ közvetlen közelében. Az invázió óta alapvető vizsga elé került az európai szolidaritás, valamint a transzatlanti szövetség, de a magyar miniszterelnök kimutatta a foga fehérjét. Nyíltan összeállt Vlagyimir Putyinnal, kormánya megbízhatatlan partnernek bizonyult a szövetségesek számára, miközben boldogan él a nyugati védelem és gazdaság nyújtotta előnyökkel.
Warlick, az 1975-ös Helsinki megállapodás betartásával foglalkozó amerikai hivatalos testület tanácsadója az amerikai politika egyik legfontosabb híroldalán, a csaknem harminc éve működő The Hillen megjelent elemzésben emlékeztet arra, hogy a magyar vezetés határozottan ellenzi a komolyabb szankciókat, ugyanakkor megerősítette Moszkvával az együttműködést az energia területén, ám nem engedi át területén az Ukrajnának szánt támadó fegyvereket, és gátolja a svéd, illetve finn NATO-tagságot.