Az adóoptimalizálás királyai és más egzotikumok – HVG Top 500, 5. rész

Néhány kivételes rekord is fölhúzta a legnagyobb nyereséget elért vállalatok összesített eredményét, de az átlag is „átlagon felül” teljesített. Különösen igaz ez a legnagyobb nyereséget elérő 500 cég legnépesebb csoportjára, a 146 legkülönbözőbb rendű és rangú (nem pénzügyi, közlekedési vagy távközlési) szolgáltatócégre. Ez persze messze nem azt jelenti, hogy ne lennének szokatlan módszerekkel gyarapodó cégkülönlegességek is a szolgáltatók népes seregében.

Az adóoptimalizálás királyai és más egzotikumok – HVG Top 500, 5. rész

A magyarországi cégek 500-as nyereségrangsorának 7. helyén áll az amerikai székhelyű Corning üvegipari világvállalat itteni könyvelési részlege, a Corning Hungary Adatfeldolgozó Kft. Bár a százfős budapesti iroda árbevétele valóban a cégtestvéreinek nyújtott számviteli és adatfeldolgozási szolgáltatásokból származik, óriási nyereségének egyáltalán nem ez a fő forrása.

HVG Top 500, Top 50
Idei és korábbi cikkeink a HVG idei és korábbi céges toplistáiról itt találhatók.

Most, a korábbi évekkel szemben, még csak nem is a két dél-koreai, egy spanyol és egy tajvani leányvállalatától kapott osztalék – bár az is több mint hatszorosa a magyar cég árbevételének –, hanem egy tőkeleszállítás. Egyik, formálisan a budapesti adatfeldolgozó kft alá tartozó koreai Corning-vállalat 1,9 milliárd dolláros (!) alaptőkéjét ugyanis leszállították másfél milliárdra; az ebből származó 120 milliárd forint adja a magyar cég nyereségének zömét. De persze ez a pénz nem sokáig maradt a társaság számláján; a tulajdonos, a korábbi években felgyűlt eredménytartalékot is jócskán leapasztva, a tavalyi másfél milliárd dollár után most újabb 900 millió dollárt utalt ki magának osztalékként.

Ezeknek az óriási összegeknek a Magyarországon való keresztülutaztatása minden jel szerint csak az adóoptimalizálást szolgálja:

nem túl életszerű, hogy a különleges – például monitorokhoz való – üvegeket gyártó, két és fél ezer fős koreai gyárat csakugyan Budapestről irányítanák.

Vannak azonban más cégfurcsaságok is a szolgáltatók sorában.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?