„Magyarként azt gondoljuk, rossz nekünk, de ilyenkor kiderül, van, akinek mi is adhatunk”

A civilek pillanatok alatt megszervezték az ukrajnai menekültek ellátását. De kik azok, akik a meleg szobából kezdeményezett utalás helyett vagy mellett a saját lakásukba fogadnak be rászorulókat, és miért vállalkoznak erre?

„Magyarként azt gondoljuk, rossz nekünk, de ilyenkor kiderül, van, akinek mi is adhatunk”

„Szlavistaként végeztem, most tolmácsképzőbe járok. Dolgozom, élem az életem, olvasom a híreket a villamoson állva, aztán egyszer csak bevillan: itt van az életemben az első és talán utolsó alkalom, hogy a tudásomnak köszönhetően segítsek másokon. Szakmai kihívás is volt, hogy beugorjak a mély vízbe” – mondja Wintermans Monika. A felismerés után felgyorsultak az események: ott termett a záhonyi állomáson, gondolta, ott tud a legjobban segíteni.

„Fogalmam sem volt, hogy megy ez, tettem be a hátizsákba váltás ruhát, néhány Sport szeletet, füzetet, és egy táblát akasztottam a nyakamba, amire ráírtam: tolmács.” Másnap Fehérgyarmatra ment, és három napig egy regisztrációs központban fordított. „Életemben nem fáradtam még így el, nem viselt meg ennyire semmi, de nem is tanultam ennyit” – mondja még mindig izgatott hangon.

Egy kollégiumban szállásolta el a segélyszervezet, amellyel kapcsolatot talált, „nem kellett ébresztő, pár óra alvás után felpattantam és mentem vissza, de néha el kellett vonulni sírni, oda, ahol nem látják a menedékkérők. Módosult tudatállapotban voltam, a fáradtságtól és az érzelmi sokktól nem is emlékszem mindenre a három és fél napból.”