Beismerte a kormány: az állami- és magánegészségügy szétválasztása megbukott

8 perc

2022.12.21. 04:30

Két éve drasztikus szabályokat hozott a kormány az állami és magánellátás szétválasztására, ezt egy csapásra rúgja fel a pár napja társadalmi vitára bocsátott rendelettervezettel. Innentől kezdve nem lehet komolyan venni azt az előírást, hogy az orvos nem kezelheti magánbetegét állami ellátásban. Vajon nyernek a betegek a beugrasztott orvosokkal? Milyen lenne, ha minden szakmánál bevezetnék ugyanezt?

A HVG információi szerint már három hónappal ezelőtt bedobták az egészségügyi államtitkárságon azt az ötletet, ami visszakényszeríti a magánellátásban dolgozó orvosokat a közegészségügybe. Az egészségügyi törvény módosításáról folyó tárgyalásokon ez Kincses Gyula kamarai elnök novemberi nyilatkozata szerint egyáltalán nem merült fel, abban az időszakban ő is csak pletykaszinten értesült erről.

A hallgatás azonban nem felejtést jelentett: december 16-án (pénteken) a kormány honlapján megjelent több egészségügyi rendelettervezet, amelyek egyike azt mondja ki, hogy

a továbbképzésre kötelezett orvosok és egészségügyi felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkezők csak akkor kapják meg a gyakorlati továbbképzésük teljesítésének igazolását, ha havonta 20 órát eltöltenek valamelyik közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónál.

A 20 órát kiválthatják havi 10 óra ügyelettel is.