N. Rózsa Erzsébet Irán-szakértő: A jelenlegi alkotmányos keretek között nem várható rendszerváltozás
Iránt többszörös válság sújtja, és bár politikai és vallási körökben komoly vita folyik, mivel a tüntetőknek nincs közös programja, közös vezetője, nehéz elképzelni nemcsak a rendszer bukását, hanem a reformját is – mondta a HVG-nek a nemrég Iránban járt N. Rózsa Erzsébet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára.
HVG: Az első kivégzések végrehajtása jelenti-e azt, hogy keményedik az elnyomás a tüntetőkkel szemben?
N. Rózsa Erzsébet: Inkább azt akarják megmutatni, hogy érvényt szereznek a törvényeknek. Egyre kevesebb országban van halálbüntetés, közöttük Iránban, ahol a végrehajtott ítéletek túlnyomó része gyilkossággal vagy kábítószer-csempészettel kapcsolatos, és – legalábbis eddig – tipikusan nem politikai okokkal magyarázható. De az egyik legnagyobb tanulsága a jelenlegi eseményeknek, hogy az emberek már nem félnek.
HVG: A bazárosok és az olajipari munkások olykor néhány napos sztrájkokkal támogatják a tiltakozókat. Mennyire hatja át az elégedetlenség az egész társadalmat?
N. R. E.: Az iráni társadalomban elég sok komoly probléma van, ezeknek az aktuális együttállása bizonyos helyszíneken, bizonyos környezetben sok társadalmi réteget érint. Én azonban nem láttam tüntetést, és a bazárok mindenhol nyitva voltak. Nehéz átfogó képet adni, mert lehet, hogy az ország egyes részein éppen tüntetnek, de mondjuk a szomszédos tartomány nyugodt.