Biden nem megy Mohamedhez, ezért rossz az USA és Szaúd-Arábia viszonya
Töréspontig romlottak az amerikai–szaúdi kapcsolatok 75 évnyi stratégiai szövetség után. Mohamed szaúdi trónörökös Oroszországra és Donald Trump visszatérésére játszik.
A makacsságon kívül kevés közös vonása van Joe Biden amerikai elnöknek és Mohamed szaúdi trónörökösnek. Az előbbi – aki 2019-ben majdhogynem páriának nevezte a koronaherceget – a versengő amerikai politikai kultúrában Mohamed kárára szelektíven moralizál. Az utóbbi az abszolút hatalma buborékjában lelkiismeretet nem ismerve uralkodik. A köztük lévő személyes rossz viszony eddig nem látott veszélybe sodorta a Közel-Kelet egyik legfontosabb stratégiai szövetségét, s a Bloomberg hírügynökség szerint
az amerikai–szaúdi kapcsolatok helyrehozatalához az kellene, hogy Biden államférfiként, Mohamed pedig felnőttként viselkedjen.
Csalódást okozott az OPEC+, aligha nyomják le az olajárat
A magas ár inflációhoz, az pedig visszaeséshez vezethet - aggódnak.
Egyelőre azonban nem ez a helyzet. Szaúd-Arábia nem csatlakozott az Oroszország elleni szankciókhoz, és nem hajlandó növelni az olajtermelését az OPEC+ meghatározta kvótákon túl. Rijád a jelek szerint a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) és Oroszországnak a globális olajpiac és olajár szabályozására létrejött együttműködését fontosabbnak tartja a Washingtonhoz fűződő hagyományos partnerségnél. Az idén novemberi amerikai félidős kongresszusi választások közeledtével a magas üzemanyagárak miatt politikailag sebezhető Biden hiába kérte Szaúd-Arábiát – és az Egyesült Arab Emírségeket – az olajkitermelés fokozására, Mohamed még a telefonhívását sem fogadta. Ráadásul a magasan tartott olajárakkal és ezáltal a nagyobb bevételekkel a szaúdiak az oroszok kezére játszanak.