Politikai rendőrséggé silányulhatnak Rogán alatt a polgári titkosszolgálatok

Generációváltás és hatalomtechnikai okok is húzódhatnak amögött, hogy a belügyminisztertől a Miniszterelnökségen dolgozó Rogán Antalhoz került a titkosszolgálatok irányítása, erősítve a terület politikai felügyeletét.

  • Dezső András Dezső András
Politikai rendőrséggé silányulhatnak Rogán alatt a polgári titkosszolgálatok

Pegasus-ügy

Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.

Gyökeresen új struktúrában fognak működni a polgári titkosszolgálatok az ötödik Orbán-kormányban, emiatt még Rogán Antal is magyarázkodásra kényszerült a parlament nemzetbiztonsági bizottsága előtt.

Az elhárítással foglalkozó Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) és a többi szolgálatnak technikai segítséget nyújtó Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) eddig a Belügyminisztérium, míg a hírszerzési területen mozgó Információs Hivatal (IH) a Külügyminisztérium alá tartozott. Most viszont valamennyit közvetlenül Orbán Viktorhoz, pontosabban a Miniszterelnöki Kabinetiroda alá csatornázzák be, amely fölött a politikai irányítást miniszterként Rogán Antal gyakorolja.

Hogy az új konstrukciónak miért most jött el az ideje, arra a miniszter csak részben szolgált magyarázattal. Azt hozta fel legfőbb érvként, hogy számos országban így működnek, azaz közvetlenül a kormány, és nem a belügy alá tartoznak a szolgálatok. Ebben igaza is van, akad azonban némi ellentmondás a miniszteri magyarázatban.