Egymás után érik a csapások a forintot, a jegybank új eszközöket vet be a védelmére
Folytatja a kamatemelést és más módokon is igyekszik csillapítani az inflációs nyomást a Magyar Nemzeti Bank. Ténykedésének egyik mércéje az lehet, hogyan alakul a forint árfolyama.
Feltűnően túlreagálja a forint árfolyama a külpiacokról érkező hatásokat, ez derül ki a legutóbbi hetek fejleményeiből is. Az augusztus 10-e körüli viszonylag viharmentes napokban a térség valamennyi valutájának az árfolyama erősödőben volt, egy euróért 24,3 cseh koronát, 4,67 lengyel zlotyt, illetve 392 forintot kellett adni; utóbbi érzékelhető izmosodást jelentett a néhány héttel korábban még tartósan 400 forint feletti árfolyamhoz képest. Ám napokon belül sorozatos csapások érték őket.
A legsúlyosabb az volt, hogy a gazdaság működéséhez nélkülözhetetlen gáz tovább drágult, ami az elemzők szemében annyit tesz, hogy a számlát csak újabb megszorítások árán lehet kifizetni, különben
az extra kiadások beborítják a költségvetést.
Másrészt az egyre erősödő amerikai dollár befogta az eurót, és az is bebizonyosodott, hogy az amerikai Fed egyre komolyabban veszi az infláció elleni harcot. Mivel a dollár jóval többet kamatozik, mint az euró, nő iránta a kereslet, megerősítve annak kurzusát, amit a végeken a kockázatosabb valuták leértékelődése követ. Globálisan kísért a recesszió veszélye is, az amerikai gazdaság technikai értelemben már most is abban van. Európában szintén egyre borúsabbak az üzleti várakozások. E tényezők mindegyikét megsínylik a sebezhetőbb valuták, köztük a forint.