Tényleg egyre kevésbé menő rágyújtani, vagy valami egészen másról van szó?
Csökken a hagyományos cigarettára gyújtók száma, de a legtöbb esetben a szokás nem vész el, csak átalakul. A jövedéki adó jelentős uniós emelése a hagyományos formában és az új módszerrel dohányzókat is érintheti.
Elvesztette „presztízsértékét” a dohányzás, ezt üzenik a legújabb statisztikák. Mind idehaza, mind a világ más tájain csökkenő tendencia rajzolódik ki: a fiatalabb korosztályok tagjai egyre kevésbé gyújtanak már rá, mert egyre kevésbé tartják menőnek a cigizést. Egy friss felmérés szerint az Egyesült Államokban húszéves időtávlatban több mint 20 százalékkal esett vissza azoknak a fiatal felnőtteknek az aránya, akik hagyományos cigarettát szívnak. Kisebb mértékű csökkenés az összes korcsoportban megfigyelhető, de minél idősebb korosztályról van szó, annál visszafogottabb mértékben. Az USA-ban regisztrált trend a kereskedelmi forgalomban is tetten érhető: az elmúlt 40 évben folyamatosan csökkentek, 2000 óta pedig megfeleződtek az amerikai cigarettaeladások.
Hasonló tendencia olvasható ki a magyar adatokból is, bár itt a folyamat kevésbé látványos. A Központi Statisztikai Hivatal első, dohányzási szokásokra vonatkozó adatai 2009-ből, a legfrissebbek 2019-ből származnak. A tízéves összehasonlításban apró javulás látható csak: a dohányos férfiak aránya 5 százalékkal csökkent, míg a dohányzó nőké csupán 2 százalékkal. De a korosztályos jelenség nálunk is tetten érhető: a 15–17 évesek közül 7 százalékkal kevesebben gyújtanak rá. Az összességében javuló tendenciára némi árnyékot vet, hogy a 65 év felettiek körében egy évtized alatt 2 százalékkal nőtt a dohányosok száma.
Csakhogy ezek a statisztikák jellemzően a hagyományos, sodort cigaretták fogyasztásának visszaszorulását mutatják. A jelentős amerikai csökkenés mögött például az is áll, hogy a 18–29 évesek átvándoroltak az elektromos cigarettákat fogyasztók táborába. Ezeket a fiatalok 19 százaléka részesíti előnyben a tengerentúli adatok szerint. És itthon is egyre elterjedtebbek.