Salát Gergely Kína-szakértő: Az USA üzeni, ha nem álltok mellénk Kína ellen, nem védünk meg az oroszoktól

9 perc

2023.01.13. 04:30

Amerika számára egy olyan új hidegháborús helyzet az ideális, amelyben a szereplők úgy érzik, választaniuk kell Kína és az USA között. Ez nehéz döntés elé állíthatja Európát, s különösen Magyarországot. Salát Gergely Kína-szakértőt kérdeztük a helyzetről.

HVG: Miközben Orbán Viktor a minap kijelentette, nem akarja, hogy Magyarország az Egyesült Államok által vezetett blokkba tartozzon, már csak az orosz–ukrán háború miatt is felerősödtek azok a hangok, hogy a keleti nyitás politikája zsákutca. Valóban az?

S. G.: A keleti nyitás nem a Fidesz-kormány találmánya. A kilencvenes években mindenki, így az első Orbán-kormány is az euroatlanti integrációban volt érdekelt, a kínai kapcsolatainkat ezért visszanyestük. Aztán a kétezres évtizedben Medgyessy Péter akkori miniszterelnök Pekingbe látogatott, egyértelműen azzal a céllal, hogy Magyarország diverzifikálja a külkapcsolatait. A 2010-ben hivatalba lépett Orbán-kormány keleti nyitásként meghirdetett politikája valójában csak az előző, baloldali vezetés által elindított Kelet-politika folytatása volt. A kormányváltás tehát Magyarország keleti politikájában nem, legfeljebb a Fidesz politikájában okozott törést, hisz ellenzékben még Oroszország- és Kína-ellenes szólamokat hangoztattak.

HVG: Mi vagy ki vehette rá Orbánt az irányváltásra?