Filippov Gábor: Kell még nekünk politikus 2050 Magyarországán?

8 perc

2023.03.06. 07:30

Januárban indítottunk egy sorozatot arról, milyen országban fogunk élni 2050-ben. Mennyien leszünk? Mit hagy meg és pusztít el a klímaváltozás? Filippov Gábor történész-politológust, az Egyensúly Intézet kutatási igazgatóját arra kértük, írja meg, milyen lesz a politika 27 év múlva. Röviden: nagyon izgalmas. Nincs ugyanis messze annak lehetősége, hogy a mesterséges intelligencia döntsön helyettünk. De valóban ezt akarjuk?

Szereti-e az olvasó a politikusokat? Elborzasztja-e egy választott képviselők nélküli világ gondolata? Hányunkat zavarná, ha holnapután egytől egyig nyugdíjaznánk őket?

Ez a világ talán közelebb van, mint sokunk gondolná. Ami azt illeti, 2050-re már szinte biztosan több lehetőség is rendelkezésünkre áll majd, hogy végleg megszabaduljunk az egyik legkevésbé kedvelt szakma képviselőitől. De tényleg erre vágyunk?

    Az információmenedzsment hatalma

Az információs technológia nemcsak azt határozza meg, hogy egymástól távol élő személyek kövekre vésett piktogramok, pergamenre írt levelek vagy az okostelefonjuk segítségével tudnak-e kommunikálni egymással, hanem azt is, hogy miképp szervezik meg közös életüket.

Magyarország 2050

Mennyien élünk majd itt? Hol lakunk majd? Lesz-e még Velencei-tó? Mi történik az Alfölddel? Mit eszünk majd? Hogy beszélünk? Hol tart majd a technológiai fejlettségünk? Hol lesz a helyünk a világban? A hvg360 új sorozata azt igyekszik kideríteni, hogy néz majd ki Magyarország 2050-ben? Abból indulunk ki, ami ma megjósolható, de azt is keressük, mit kellene tenni, ha ezen változtatnánk. Szakértők beszélnek, írnak erről, és indítanak el reményeink szerint vitát. 27 év választ el minket ettől a dátumtól. Közelebb van, mint gondolnánk.

A Magyarország 2050 sorozat eddig megjelent írásai itt érhetők el.

Az ókor hatalmas birodalmainak létrejötte egyenes következménye volt az írás megjelenésének, az újkori demokráciák létrejötte pedig elképzelhetetlen a nyomtatás és a modern sajtó megjelenése nélkül. Az információk gyűjtésének, tárolásának, feldolgozásának és cseréjének technológiája alapvetően szabja meg a gazdasági tevékenység, a társadalmi munkamegosztás, a háborúskodás vagy a hatalmi struktúrák kereteit. Adójegyzékek, törvénytáblák, lovasposta-hálózat, könyvnyomtatás, telefon, rádió, televízió, internet – egy-egy mérföldkő a politikai intézmények evolúciójában.