Hogyan gyógyítsuk lelki sebeinket? – 1. rész: A lényeglátás művészete
A kincugi a törött kerámia javításának ősi japán művészete, amelyben a mester arannyal vagy ezüsttel forrasztja össze a törésvonalak mentén a cserepeket. Így válik a rekonstruált műtárgy már nemcsak a törékenység, hanem az erő és a szépség szimbólumává is. Az önsegítő és kríziskezelési kalauz legfőbb üzenete, hogy a megpróbáltatásokban rejlő lehetőségek által mi magunk is erősebbé és szebbé válhatunk. Tomás Navarro pszichológus a kincugimesterek filozófiáját használva arra tanít, miként küzdhetjük le a nehézségeket, és gyógyíthatjuk be lelki sebeinket. A Kincugi című könyvet melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki.
„Kedves tanítványom, az élet lényege, hogy élj – Csohiro szavai tovább visszhangoztak Szokei fejében. – Élj tartalmasan, és minden műveden végtelen szeretettel dolgozz, tudva, hogy ha az élet vagy a kerámia eltörik, képes leszel összeilleszteni.”
Az élet lényege, hogy élj. Igen, élni kell, és ez nem azonos a túléléssel. Világos a különbség az élet és a túlélés között. Amikor élsz, minden élénkebbé válik: elevenebbek a színek, szenvedély hatja át a csókokat, és minden érzelemtől felpezsdül a test. De az élet a bátrak kiváltsága, mert döntésekkel jár, és a kényelem feladását jelenti a haladás és az aktív fejlődés érdekében. Aki tartalmas életet él, az több kockázatot vállal, ezért sérülékenyebbé is válik.
Az élethez lelkierő kell, mert szilárd belső tartást feltételez, amely védelmet nyújt a külső nyomással szemben. Ám ne feledd, hogy öntudatlanul bár, de te is korlátozod saját magad.