Szürreális "szférikus tragédia" hétköznapi témákkal és forradalmi indulattal – a Vízityúk a Kamrában
Az őrült zseni Stanislaw Ignacy Witkiewicz százéves drámája a művészet értelmét feszegeti, miközben maga a teljes élet, annak minden árnyalatával.
Az őrült zseni Stanislaw Ignacy Witkiewicz százéves drámája a művészet értelmét feszegeti, miközben maga a teljes élet, annak minden árnyalatával.
Igenis lehet jó tanács egy színésznek, hogy „ne játsszál!" – derül ki a sorozat befejező epizódjából. Tasnádi Bence idézi fel, hogy milyen kemény pillanat volt Olaszliszkára látogatni az ottani tragédiáról készült darab bemutatója után. Hogy állnak a színészek a bulival és egyáltalán mit jelen az, hogy naptárból berúgni? És miért utasította vissza Ujlaki Dénes Gobbi Hilda ajándékát, Zolit és Évát?
Az uniós vezetők múlt heti, budapesti tanácskozásáról kiadott nyilatkozat tele van alapigazságokkal, de sok jót nem ígér – figyelmeztet Brüsszelből Jan Diesteldorf.
Trump próbára fogja tenni az európai szolidaritást, írja a New York Times szerzője. Az Economist szerint a jelenlegi gazdaság, politikai helyzet helyzet erőszakolhatja ki, hogy az EU a szorosabb integráció felé vegye az irányt. A Washington Post újságírója azt állítja, a trumpizmus már megfertőzte Európát. A volt NATO-főparancsnok szerint a katonai szervezet túlélheti az új amerikai elnököt. Továbbra is az amerikai elnökválasztás tovagyűrűző hullámai uralják a világsajtót, mi pedig ezekből a hírekből és véleményekből nyújtunk át újabb válogatást.
Nem lepte meg az amerikai elnökválasztás eredménye a világhírű írót. Jonathan Franzen elmondta, mi vezetett Donald Trump győzelméhez, és szóba került az amerikai elit, amelynek szerinte ő maga is tagja. Az interjú a választás másnapján készült.
Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.
Politikai értékelések már jócskán voltak, most büntető- és alkotmányjogász is beszélt az állami posztot nem betöltő Herbert Kickl és Orbán két napja aláírt együttműködési megállapodásáról. Diplomácia dilettánsának minősíti Orbán Viktort a Spiegel kommentárja. Amerika sorsdöntő választásával foglalkozik vezércikkében a Financial Times. Fareed Zakaria szerint az USA olyan kísérlet felé tart, amelynek a tétje, vajon kitartanak-e az intézmények, a fékek és ellensúlyok. Nemzetközi lapszemle.
A Süddeutsche Zeitung szerzője szerint az Oroszország elleni szankciók már annyit sem érnek, mint a papír, amelyre nyomtatták őket. A Trump-elnökség gazdasági hatásait elemzi a The Guardian, a Der Standard és a Financial Times. Még Magyarország is besokallt attól, hogy Moszkva bevonta a háborúba Észak-Koreát, írja a Frankfurter Rundschau. A FAZ szerint a V4 halott, Lengyelország északon keres szövetségeseket. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.