Koronavírus-oltás után rákgyógyszer: Karikó Katalin az mRNS-terápia kilátásairól
A pandémia rengeteg tragédiája mellett kedvező mellékhatás, hogy a vakcinafejlesztés miatt felgyorsultak az mRNS-kutatások, amelyekkel már régebben célba vették a rákot és más kórokat. A 2023-as orvosi és élettudományi Nobel-díjat másodmagával, kollégájával, Drew Weissmannal elnyerő tudós értékeléséről 2023. május 15-én számoltunk be itt a hvg360-on. Ezt a cikket adjuk most közre újra, változtatás nélkül.
Reménykeltőnek tartja Karikó Katalin azokat a gyógyszerkipróbálásokat, amelyeknek végeredménye a személyre szóló vakcina lehet a rák ellen. Más munkái mellett a kutató a német BioNTech tudományos tanácsadója (a több alelnök egyikeként), de interjújában nem kifejezetten a BioNTech eredményeiről beszél, hanem a kutatások állásáról általában.
Ami a rák gyógyítását illeti, az ígéretes kísérletek a bőrrák egy veszélyes változata, a rosszindulatú melanóma terápiáját célozzák meg – ugyanúgy mRNS-alapon, ahogyan például a BioNTech és a Moderna Covid-oltásai is működnek.
Erről nemrég részletesebben is írtunk:
A bőrrák ellen is hatásos lehet az mRNS-vakcina
Műtétre így is szükség lesz, de többen gyógyulhatnak meg, ha beválik az egyelőre kísérleti oltás.
Karikó Katalin most újabb részletekről számolt be egy német szaklapnak, a Deutsches Ärzteblattnak. Továbbra is arról van szó, hogy a rosszindulatú daganatot műtéti úton kimetszik – ezt egyelőre nem lehet megúszni.