"Az író mint politikai tényező? Ez komoly?" – Margaret Atwood a szabadságról és ellentéteiről

3 perc

2023.06.03. 09:00

A Szolgálólány meséjének szerzőjét 2016-tól az autoriter rezsimek, a totalitárius rendszerek, a trumpizmus, az alt-right, az eltörléskultúra, a me too és a woke mozgalom foglalkoztatják Égető kérdések című, harmadik, magyarul megjelent esszékötetében.

"Kapható egy cukkiniforma – általában képregények hátulján reklámozzák –, amit a fejlődő cukkini köré tesznek, és a végeredmény egy Elvis Presley fejét formázó cukkini lesz. Padlizsánnal is működhet. Én a hírnévnek ezt a szintjét még nem értem el" – állítja Margaret Atwood a Gondolatok A Szolgálólány meséjéről című, 2015-ös esszében.

Az 1939-es születésű irodalmár a 2010-es évek végére világméretű kulturális jelenség lett.

Karrierje új színezetet kapott 1985-ös disztópiája újrafelfedezésével, és annak folytatásával, a 2019-es Testamentumokkal. Az amerikai George Saunders szerint kanadai pályatársa egyik legfőbb jellemzője az örökös éberség. Felismerte az intelligencia ellenségeit: az állandóságot, az unalmat, a status quót.

Ezt igazolja a Csonka Ágnes magyarításában megjelent Égető kérdések – Esszék és alkalmi írások 2004–2021 című, harmadik esszékötete is, melynek kiindulópontja 9/11: az akkortól eluralkodott félelem és gyanakvás légköre.