Sokan sokféleképp mérik a magyar demokrácia és korrupció állapotát, mégis ugyanaz a kép

5 perc

2023.06.24. 06:30

Magyarország a világ 77. legkorruptabb állama a Transparency International szerint, a Freedom House pedig részlegesen szabadnak minősítette. Mi áll a számok mögött, hogyan zajlik a mérés? És mennyire vág egybe az eredmény az EU által megfogalmazott kritikákkal? Demokráciát a pénzünkért sorozat, 7. rész.

Nincs univerzális skála, amelyen mérni lehet egy országban a demokrácia fokát vagy a korrupció mértékét. Míg az egyik mérőrendszerben nullától százig pontoznak úgy, hogy a nulla a legrosszabb, a száz a legjobb, addig egy másiknál lehet pont fordítva. Van, ahol százalékban, máshol 0-1-ig terjedő skálán mérnek, előfordul az is, hogy két opció közül lehet választani:

  • demokratikus vagy nem demokratikus.

Ez utóbbi természetesen nem sokat mond arról, hogy az azonos csoportba kerülő országok egymáshoz képest hogyan állnak.

Az sem mindegy, hogyan méri egy-egy mutató a demokráciát vagy a korrupciót. Leegyszerűsítve három fő típus van:

  1. Lehet mérni megfigyelt indikátorok alapján (mit mondanak a jogszabályok, vannak-e dokumentált választási csalások, milyen a választási rendszer vagy a korrupciót vizsgáló hatóságok felépítése stb.)
  2. Kutatókat, elemzőket kérnek arra, hogy egy adott szempontsor alapján értékeljék az országokat, és ebből állítják össze a demokrácia- vagy korrupciómutatót.
  3. Magukat az embereket kérik a helyzet értékelésére, egy reprezentatív (a teljes népességre érvényes) kutatásban.

A Transparency International korrupcióérzékelési indexe (angolul: Corruption Perceptions Index, CPI)