Zsíros falathoz juttathat valakit a kormány a gyógyszerellátásban
A kormány receptje alapján monopolhelyzetbe kerülne a kiválasztott szolgáltató.
Az állami kórházak gyógyszerekkel és gyógyászati segédeszközökkel történő ellátását nyilvános pályázaton kiválasztandó szolgáltatóra bízná a kormány – derül ki a jövő évi költségvetést megalapozó törvényhez benyújtott módosító indítványból.
A javaslat indoklása szerint az „egységes intézeti gyógyszertári szolgáltatás” keretében a pályázat nyertese „a Magyarország területén található valamennyi állami fenntartású fekvőbeteg-ellátó intézmény részére egységes szolgáltatás-színvonalú és szolgáltatásbiztonsági szintű intézeti gyógyszertári szolgáltatást nyújt” – vagyis teljes monopolhelyzetet élvez –, és erre a célra projekttársaságot hoz létre, amelynek feladata, hogy új beruházásokkal megvalósítsa a betegek személyre szabott „egyéni gyógyszeradagolását”. Erre egy évet kap, majd a gyógyszeradagoló-rendszert a szolgáltató köteles lesz „visszavételi eljárás” keretében ingyenesen átadni a kórházaknak.
A szolgáltató mindazonáltal védelmet élvez a későbbi – uniós vagy magyar kormányzati – szabályozási veszteségekkel szemben, gazdasági károk, jogi érdeksérelmek esetében például pénzbeli kompenzációra tarthat igényt. A kórházakban új közforgalmú gyógyszertárt nem lehet létrehozni. Mivel nagyértékű, vényköteles gyógyszerekhez kórházi kezelés keretében férnek hozzá a betegek, az ágazati haszon jelentős részét az intézeti gyógyszertári szolgáltató fogja learatni.
Piaci körökben arra tippelgetnek, hogy az egyik pályázó esetleg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat lehet, amely a közelmúltban 6,8 milliárd forintos uniós támogatással gyógyszeradagoló és -csomagolóközpontot alakított ki Bicskén. Bár ez a szegény régiók ellátását hivatott megkönnyíteni, de az eljövendő pályázaton referencia lehet. Másrészt jó ideje tartja magát a híresztelés, hogy Tiborcz István is érdeklődik, miként kapcsolódhat be a gyógyszerkereskedelembe.
A patikákat részben kárpótolhatja, hogy azokat az árszabályozás alá nem eső étrendkiegészítőket és vitaminokat, amelyek nagyobb dózisban hatóanyagokat is tartalmaznak, a jövőben csak ők árusíthatják.
A központosítás jegyében 2024 novemberétől államilag finanszírozott diagnosztikai vizsgálatot kizárólag köztulajdonú gépparkkal lehet elvégezni, így azokat az üzleti vállalkozásokat, amelyek képalkotó, CT- és MR-vizsgálatokat végeznek, kiszorítják az ellátásból. A kormányzati felfogás szerint „a felelős gazdálkodást leghatékonyabban a költségvetési szervi működés biztosítja”, ezzel az indoklással a jelenleg gazdasági társasági formában működő önkormányzati szakrendelőket költségvetési intézményekké kell átalakítaniuk, 2024. július 1-jétől kizárólag ebben a formában működhetnek tovább.