Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Éveken át pörgette erőltetetten a gazdaságot a kormány, majd a kampányban kiosztott kétezer milliárd forint ingyen pénzt, most pedig nem csak visszaszedi ezt, hanem ahogy csak lehet, próbál újabb bevételekhez jutni, hogy a növekedést valahogyan fenntartsa. Az elmúlt több mint egy év már a megszorításról szólt, és nincs jele annak, hogy egyhamar jobb lenne.
Orbán Viktor nyári tusványosi fellépéseit megelőzően évről évre lehet találgatni, hogy az előző politikai szezon értékelésén lesz a hangsúly, vagy inkább iránymutatás várható a következőre, netán a távolabbi jövőre. Orbán idei, július 22-i szereplése előtt értékeljük, mi történt a NER 13. évében a gazdaságban, a kultúrában, a belpolitikában, a külpolitikában és a társadalomban. Sorozatunk már megjelent cikkeit itt találják.
A pénz elfogyott, valahonnan szerezni kell, és közben muszáj spórolni – így lehet összefoglalni az ötödik Orbán-kormány első évének gazdaságpolitikáját. Nem csoda: éveken át úgy gazdálkodtak, hogy annak más nem is lehetett a vége, majd a kampányban úgy szórták a pénzt, hogy azzal minden rossz folyamatot sokszorosára erősítettek fel. Amikor utoljára került ilyen helyzetbe az ország, azt az akkori miniszterelnök úgy fogalmazta meg: „Lehet még egy picikét itt teszetoszáskodni, de nem sokat. Gyorsan eljött az igazság pillanata. Az isteni gondviselés, a világgazdaság pénzbősége, meg trükkök százai, amiről nyilvánvalóan nektek nem kell tudni, segítette, hogy ezt túléljük. Nincsen tovább. Nincsen.”
És bár az őszödi beszédből nem ezeket a mondatokat szoktuk a leggyakrabban idézni, arra jó emlékezni: Gyurcsány Ferenc azért állt ki így 2006-ban a saját frakciója elé, mert el kellett fogadtatnia, hogy megszorítások lesznek. Most már persze változott a helyzet, Orbán Viktornak nem kell győzködnie a Fidesz képviselőit semmiről, és épeszű politikus a félelmetes m betűs szót sem ejti ki a száján.
Már a kampány előtt látszott, hogy baj lehet
A baj nem a semmiből jött, a figyelmeztető jelei annak, hogy a magyar gazdaság sérülékeny, már hosszú ideje látszottak. Az MNB 2-4 százalék közötti inflációs célját 2021 áprilisában túlléptük (sőt, már 2020 január-februárjában is, csak aztán a Covid-válság árlenyomó hatása egy időre elfedte a bajokat), és néhány hónapra már akkor is a mienk volt az EU legmagasabb inflációja, még ha az akkori 5 százalék körüli áremelkedési ütemnél ez nem is tűnt fel annyira.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.