Kórkép 2023: Kuss

8 perc

2023.07.20. 04:30

Miközben romlik a közhangulat és az emberek anyagi helyzete, az elmúlt egy évben felerősödött a hallgatás is. Sokan inkább nem vállalják névvel a véleményüket, csak hogy elkerüljék a konfliktusokat. A kormány érdemi ügyekben hallgat (el információkat), aki viszont felemeli a szavát, azt eltapossák.

A NER 13. éve
Orbán Viktor nyári tusványosi fellépéseit megelőzően évről évre lehet találgatni, hogy az előző politikai szezon értékelésén lesz a hangsúly, vagy inkább iránymutatás várható a következőre, netán a távolabbi jövőre. Orbán idei, július 22-i szereplése előtt értékeljük, mi történt a NER 13. évében a gazdaságban, a kultúrában, a belpolitikában, a külpolitikában és a társadalomban. Sorozatunk már megjelent cikkeit itt találják.

„A végletekig felerősítette Orbán Viktor és kormánya a tipikus kispolgári magatartást, amikor csak a pillanatnyi előnyök számítanak, a következmények nem. Ennek lenyomata már a fiataloknál is látszik” – erről beszélt a negyedik kétharmad után Szabó Andrea politológus, társadalomtudós a hvg360-nak, aki már akkor megmondta, hogy az ellenzéki összefogás ellenére sem kizárt egy újabb kétharmad, amikor ezt szinte senki sem tudta elképzelni – kivéve persze, aki egy vacsorában fogadott az eredményre, és végül nyert.

A példátlan osztogatásnak – és a nagyon finoman fogalmazva bénázó ellenzéknek – köszönhetően a Fidesz minden eddiginél több szavazattal nyert, 3.060.706 magyart maga mögött tudva.


Szabó Andrea az ellenzékre szavazó 1,8 millió ember számára nehéz 4 évet jósolt, és azt mondta, ők a kisebbségi létet élik majd meg a NER Magyarországán, annak összes problémájával együtt. „A kirekesztettség érzésétől egészen odáig tarthat ez, hogy csodabogárnak tekintik őt, vagy magát tartja annak.”

A kulturális tér is szűkül körülöttük, elég csak a független társulatok kivéreztetésére gondolni, vagy arra, hogy a színházak – a fennmaradásuk érdekében - egy minőségi előadásért simán elkérnek 10-18 ezer forintot is, amit egyre kevesebben engedhetnek meg maguknak könnyű szívvel. A homofób „gyermekvédelmi" törvény miatt befóliázott könyveket látva pedig nem csak az érintettek érzik magukat kellemetlenül.