Orbán nem is tűnik diktátornak? Épp ez a megtévesztés rendszerének igazi ereje

10 perc

2023.07.27. 04:30

Orbán Putyint követve kínál politikai példaképet a nyugati populistáknak – mondja Daniel Treisman, a Spindiktátorok című HVG-könyv társszerzője. Szerinte a nyílt elnyomás túl költségessé és kínossá vált, ezért alakultak ki a megtévesztésre épülő diktatúrák világszerte. Magyarországon is. Interjú.

HVG: Nem kínálnak jobb eszmét a demokráciánál, ezért a spindiktátorok csak egy ideig képesek uralni országukat – írják optimista kicsengésű könyvükben. Ehhez képest Orbán Viktor 2040-ig tervez, Erdogan pedig pusztító földrengés és infláció ellenére is nyer.

Daniel Treisman

Politológiát oktat a Kaliforniai Egyetemen. Oxfordban és a Harvardon végzett,a jelenkori orosz történelem kutatója, öt könyv szerzője.

Daniel Treisman: Már az is figyelemre méltó a török választás kapcsán, hogy történhetett volna másképp. A legtöbb spindiktatúrában nincs olyan hihető szcenárió, amelyben az ellenzék győzhet. Csak balesetek okozhatják a hatalmon lévők bukását, igaz, azok előfordulnak. Hogy a törököknél bizonytalan volt a választás kimenetele, az azt jelzi, hogy még maradtak az országban demokratikus struktúrák. Erdogan győzelme csalódást keltő, és abból indulhatunk ki, hogy ő nem az életjelet mutató demokrácia erősítésén dolgozik majd. De az illiberális országokban tevékenykedő ellenzéki erők is leckét kaptak: a koordináció és az együttműködés döntő jelentőségű. Ezért is tesznek meg mindent a hatalmon levők, hogy az összefogást megakadályozzák, aláássák.

HVG: Nem becsapás a demokratikus erők részéről négyévenként elhitetni a szavazók egy részével, hogy lehet más a végeredmény? Magyarországon sokan egyre nagyobb undorral figyelik a politikát.

D. T.: A rendszer egyik célja épp az, hogy az ellenzéki oldalon a tehetetlenség érzetét keltsék, s így minél kevesebben próbálkozzanak. Az ellenzék demoralizálása része a tervnek. És természetes, hogy alulteljesítenek, vereséget szenvednek, hiszen a médiát néhány figyelemelterelő kivételtől eltekintve a hatalom uralja. De időnként vannak drámai események, amelyek repedéseket okoznak a rendszerben, kontrollvesztéshez vezetnek. Ezért kellene az ellenzéknek egységesnek maradnia.