Parászka Boróka: A fóliázástól a székelyföldi színházbezáráson át az amerikai könyvtárcenzúráig
Világszerte új kultúrharc zajlik, de például Amerikához képest Kelet-Közép-Európának ebben a felében a kulturális leszámolás egyoldalú, ezzel szemben kulturális elszámoltatás és elszámolás nincs. Csak a tiltás, a beszorítás, a leszámolás működik, ennek ellenkultúrája nem. A hatalom megtartásának szempontjából kitűnően működik ez az antikulturális tér. Feltéve, ha nem lendül be a kulturális kritika, ellenállás, és rendez be magának, magunknak egy másik, élhetőbb teret. Vélemény.
Szinte valamennyi székelyföldi színház, táncegyüttes, múzeum elveszítheti jogi önállóságát, ha érvénybe lép a közszféra karcsúsítását célzó új kormányzati rendelet. A cél Romániában a költségmegtakarítás és a költségvetési hiány lefaragása, de a háttérben felsejlik az a globális kulturális háború, amelynek különböző fejezeteit az Egyesült Államoktól Magyarországig követhetjük.
Kár pénzt adni olyanoknak, fogalmazott Marcel Ciolacu román miniszterelnök a kormányrendelet ismertetésekor, akik munkavégzés ürügyével passziánszoznak hivatali idejükben. Kell-e ennél plasztikusabb kép ahhoz, hogy a leépítésre (kirúgásra) ítélt foglalkoztatottak (a színészektől a múzeológusokig) ingyenélők, feleslegesek?
A román kormányzati lépésre válaszként tiltakozási hullám indult: fekete ruhás demonstrálók jelentek meg a bezárásra-átszervezésre ítélt intézmények előtt, hatalmas óriásplakátok hirdetik, hogy a román kormány kultúraellenes.
Zajlik mindez azokban a hetekben, amikor Magyarországon dúl a fóliázási botrány, és épp hogy túl vagyunk a Libri felvásárlásán, kormányzati kontroll alá vonásán. Lezajlott már a magyar független színházi társulatok többlépcsős kivéreztetése (legutóbbi tiltakozás júniusban volt, a függetlenek összes NKA-hoz benyújtott pályázatának elutasítása idején), az egyetemek alapítványi átszervezésén, az MTA elleni támadásokon. Felsorolni is nehéz, hány fejezete volt a magyarországi kulturális leszámolásnak, hatalomátvételnek.
Hajlamos az ember azt gondolni, hogy ami Budapesten, vagy épp Pécsen zajlik, az kifejezetten az Orbán-rezsim sajátja, találmánya, bűne. Ma Romániában egy olyan kormány kísérletezik a kulturális szféra elleni, a magyarországihoz nagyon hasonló hangulatkeltéssel, amelyet az Orbán-rezsimmel szemben szoktak ellenpéldaként állítani.