Péterváry Ádám, az okos zongoraszék feltalálója: Akkora változás, mint a kerékpárok esetében a váltó
A „Magyarországon méltán világhírű” 80 milliós Bogányi-zongora után itt az újabb magyar találmány: elkészült az okos zongoraszék prototípusa.
Küllemében az utóbbi évek dizájnhangszereit idézi, de csúcstechnológiával a hangzáson is próbál változtatni – így harangozták be annak idején a magyar fejlesztésű versenyzongorát. A Bogányi Gergely zongoraművész által 2015 januárjában bemutatott hangszer nem sokkal később – Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében – debütált a Zeneakadémián azzal, hogy hamarosan elindul világ körüli hódító útjára. S bár – például a milánói expón – sokan a csodájára jártak, konkrét külföldi megrendelés sokáig nem érkezett, tömeges eladásokról pedig azóta sincs hír.
Csodazongorából rémálom
Egy csődbe ment város próbál méregdrága csodazongorát venni, de végül közadakozásból nem sikerül összedobni a pénzt. A gyártó cég késik a megrendelt hangszerek leszállításával. "Minden benne van, ami minket jellemez", mondta róla Orbán Viktor, de talán nem erre számított.
Azóta akadt azért rá így is kereslet: a magyar állam közel 800 millió forintért tíz darabot rendelt az igencsak borsos árú hangszerből. Egy minapi hír szerint pedig a külügyi tárca készül beszerezni egyet a most épp 80 millió forintot kóstáló Bogányi-zongorából, amit abba a brüsszeli palotába szánnak, amely a 2024-es magyar uniós elnökség főhadiszállása lesz.
Bár a zongoristákat általában is elsősorban maga a hangszer érdekli, a zongoraszék legalább annyira fontos.