Egyre nagyobb a tolongás az EU előszobájában: Magyarország szinte mindenkit azonnal felvenne

6 perc

2023.09.10. 12:30

Szlovéniában, a Bledi Stratégiai Fórumon az Európai Tanács elnökének bővítést szorgalmazó mondataival indult az uniós politikai szezon. Charles Michel 2030-as határidőt kitűző előadását csak szórványosan fogadta lelkesedés, kivétel ez alól a magyar kormány, amelynek 2030 túl messze van, a nyugat-balkáni államokat már holnap befogadná az EU-ba.

Az uniós állam- és kormányfők testületének elnöke - aki tulajdonképpen a legfőbb európai közjogi méltóságnak tekinthető - az EU bővítéséről osztotta meg a gondolatait. És nem csak víziókról beszélt, hanem konkrétumokról is.

A bővítés immár nem csak egy vágyálom. Eljött az ideje annak, hogy előrelépjünk a folyamatban

- mondta Michel, aki szerint az EU következő stratégiai menetrendjének előkészítése során egyértelmű célt kell kitűzni: 2030-ra – mindkét oldalon – készen kell állni a bővítésre. Mindezt az EU következő hosszú távú költségvetésének is tükröznie kell. "Ez ambiciózus – és egyben szükséges – lépés. Bizonyítja, hogy komolyak a szándékaink. Lendületet fog adni a folyamathoz" - fogalmazott Michel.

Most az EU valamelyik előszobájában mindent egybevetve tíz ország van. A hat nyugat-balkáni állam, amelyek a tagság felé vezető úton eddig jelentősen eltérő távolságokat tettek meg, Ukrajna, Moldova, de ide sorolható a tagjelölt-várományos Grúzia is, illetve az örökös tagjelölti címre méltán esélyes Törökország. Utóbbi uniós tagságára van a legkisebb esély, tulajdonképpen ezt sem Ankara, sem az EU nem igazán akarja.

Charles Michel azon az állásponton van, hogy a bővítés érdemeken alapuló folyamat, és ennek a továbbiakban is így kell maradnia. Vagyis a feltételeket mindenkinek teljesítenie kell, ami a közös értékek, az emberi jogok és a méltóság, a demokrácia és a szolidaritás elsőbbségét, a kisebbségek jogainak tiszteletben tartását, az igazságszolgáltatás függetlenségét, a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelmet, a gazdasági felkészültséget, valamint az azonosulást a közös külpolitikával.

Világosan ki kell mondanom: az Unión belül nincs helyük múltbéli konfliktusoknak

- üzente a tagjelölteknek Michel.

 

Guy Verhofstadt a Fülke Extrában: „Ha Magyarország ma jelentkezne az Európai Unióba, nem vennék fel"

Európa hatalmi válságban van, a kiút pedig az egyhangú döntéshozás eltörlésén és Ukrajna integrációján keresztül vezet - mondta Guy Verhofstadt EP-képviselő, volt belga miniszterelnök videós közéleti podcastunk legfrissebb epizódjában. Az Európai Parlament liberális pártcsoportosulása, a Renew képviselőjét emellett arról is kérdeztük, megerősítette vagy meggyengítette-e a háború az Európai Uniót, van-e szükség európai hadseregre és a liberális politika bukása-e, hogy a jövő évi EP-választásokon tovább erősödhet a konzervatív jobboldal.

Elnöki ötletek