Kiberbűnözés Magyarországon 3.: Volt, hogy napi több milliót keresett, de néha megsajnálta áldozatait

17 perc

2023.09.26. 07:10

Macska-egér játékot űzött a rendőrökkel, kiberbűnözőként „old school" bűnözőkkel kokettált, feltört wifiken keresztül követte el azokat az online csalásokat, amelyekkel százakat károsított meg, mindeközben milliókat keresett, néha naponta. A kényelmes élet azonban előbb-utóbb véget ért, ahogy az áldozatainak, úgy neki is elég volt csak egyszer figyelmetlennek lennie. Az online csalások ma már mindennaposak, de kevésbé látunk bele azok fejébe, akik az elkövetők. K. történetén keresztül most nem a károsult, hanem a csaló szemszögéből ismerhetjük meg ezt a világot. Kiberbűnözés Magyarországon, 3. rész.

Kiberbűnözés Magyarországon
Sorozatunk előző részeit itt olvashatja.

„Az én csalásaim az emberi kapzsiságra, butaságra és hiúságra épülnek” - írta egyik levelében K. , amikor arra kértem, meséljen az életéről és a bűncselekményeiről. A kora harmincas éveiben járó férfit a köznyelv talán hackerként említené, de ő nem tartja magát annak. „Vannak az informatikának olyan területei, amit elsajátítottam, folyamatosan fejlesztettem magam, ez párosult az emberek megtévesztésével. A kettő egyvelege miatt voltam képes arra, amit tettem” - írta.

A múlt idő nem véletlen: K. már nincs szabadlábon, de sokáig macska-egér játékot játszott a rendőrséggel, és súlyos milliókat keresett gyanútlan emberek átverésével.

K. olyan internetes csalásokat hajtott végre, amelyek mára a legtöbb feladatot adják a hatóságoknak szerte a világon, Magyarországon is. A károsultak történeteivel tele az internet, ám arról keveset tudni, kik ülnek a számítógép másik oldalán, kik azok, akik csalárd, de sokszor igencsak kreatív módon verik át áldozataikat. K. egy volt közülük. Ő teljesen hétköznapi vidéki családból származik. A rokonai között nem akadt olyan, aki börtönben ült. Kilencéves volt, amikor 2001-ben megkapta az első számítógépét.

„Ekkor többnyire a játékok és bizonyos tartalmak letöltése érdekelt, a számítógép pedig elvarázsolt. Emlékszem, tátott szájjal néztem, ahogy az egyik rokonunk szerelte és szoftverezte a gépet” - emlékezett vissza a gyerekkorára. Nem számított kockának, aki állandóan a gép előtt ült, versenyszerűen sportolt. De ahogy a legtöbb gyerek, ő is kíváncsi volt. Talán túlságosan is.