Budapest a végletekig megosztott, de a fideszesek is tudják, hogy a kormány szándékosan bünteti a fővárost

8 perc

2023.11.01. 08:30

A fiatalok a sok autót és a dugókat, az idősebbek az egészségügy rossz állapotát, a kormánypártiak a koszt és szemetet, az ellenzékiek pedig a forráshiányt tartják Budapest legnagyobb problémájának, ám ha nem a főváros gondjairól kérdezik, hanem a sajátjaikról, akkor mindenkinek a drágulás a legnagyobb baja – derül ki a Republikon Intézet felméréséből. A szakpolitikai kérdéseknél sokat számít a pártszimpátia, főleg az autós közlekedés és a főváros-kormány-kapcsolat témája átpolitizált.

A drágulás az összes budapesti első számú problémája, függetlenül attól, hogy kormánypartiak vagy ellenzékiek, idősek vagy fiatalok, mennyire iskolázottak. Minden másban viszont a végletekig megosztja a politika a fővárosiakat – ez a legfontosabb állítása a Republikon Intézet elsőként a hvg360-on publikált elemzésének.

Kiemelkedő gazdasági súlyán túl Budapest pártpolitikai szempontból is különleges, szimbolikus jelentőségű, ez pedig a kutatás szerint erősen megmutatkozik abban is, hogyan viszonyulnak az itt élők a szakpolitikai kérdésekhez: ezek megítélése jellemzően pártszimpátia mentén tér el, vagyis

alapvetően kormánypárti vagy ellenzéki attitűd függvénye, hogy az emberek mit gondolnak Budapesten egészségügyről, köztisztaságról, közlekedésről, lakhatásról, közbiztonságról vagy éppen a kormány-főváros viszonyról.

Az EP-választással összevont önkormányzati választások előtt a Republikon Intézet azt vizsgálta – a reprezentatív adatfelvétel még júliusban zajlott –, hogyan ítélik meg a fővárosiak Budapest utóbbi négy évének szakpolitikai irányait és mely tényezők befolyásolhatják a véleményüket.

A két mumus: az egészségügy és az infláció