Nyolcvan külföldi gyerek egy iskolában? A Bajza utcában már tanítják is, hogyan kell szót érteni egymással

8 perc

2023.12.05. 05:00

Budapest néhány belső kerületében ma már minden negyedik lakó külföldi, az ő gyerekeiknek pedig akkor is iskolába kell járniuk, ha egy szót sem beszélnek magyarul. Így került több tucat külföldi kisdiák a VI. kerületi Bajza utcai Általános Iskolába is, ahol azonban nem ijedtek meg a kihívástól. Ehhez persze a körzeti iskolában nemcsak az idegen környezetbe kerülő kisdiákokon, hanem a velük kommunikálni nem tudó tanárokon is segíteni kellett. Ma viszont már nemcsak fővárosi, hanem vidéki iskolákból is tőlük kérnek segítséget. Egy multikulturális állami általános története.

Mit csinál egy budapesti körzeti iskola, amikor egyik évről a másikra több tucat külföldi gyermeket íratnak be hozzájuk? Olyan tanulókat, akik sok esetben egyáltalán nem beszélnek magyarul, a tanárok pedig nem beszélnek az ő nyelvükön, mégis magyarul kell őket tanítani írni és olvasni. Néhány évvel ezelőtt pontosan ez történt a VI. kerületi Bajza utcai általános iskolával, az ő tantestületük azonban nem esett kétségbe, inkább megpróbált megoldást találni a kihívásra. Erőfeszítéseik pedig olyan jól sikerültek, hogy ma már sok, hasonló problémával szembesülő magyarországi iskola tőlük kér segítséget.

A Bajza u 49-51. általános iskola épülete a főváros VI. kerületében
MTI / Róka László

Az, hogy a magyarországi – azon belül is főleg a budapesti – állami általános iskolákba egyre több külföldi kisdiák jár, egyáltalán nem újdonság. Bár 1-2 nem magyarul beszélő gyermek mindig akadt, a jelentősen megnövekedett számokkal először 2017 környékén szembesültek az intézményekben. A dátum nem véletlen, ebben az időszakban sok kínai család érkezett letelepedési kötvényekkel Magyarországra, a gyerekeiket pedig általában oda iratták be, ahol laktak – így emelkedett meg például az óvodákba és a körzetes általánosokba járó kínai gyerekek száma, első körben az V. és a VI. kerületben.

A folyamat a letelepedési kötvények kivezetésével sem állt meg, csak az országok változtak. Az Oroszország által indított ukrajnai háború kezdete óta például egyre több ukrán gyerek jár budapesti iskolákba, és nem csak ők. A tavalyi népszámlálás adatai szerint az elmúlt tíz évben az V., a VI., a VII. és a VIII. kerületekben egyre több külföldi állampolgár telepedett le. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint főleg Belváros-Lipótvárosban és Terézvárosban feltűnő a multikulturális környezet: a tavalyi adatok szerint ebben a két kerületben jelenleg minden negyedik lakos külföldi. Erzsébetvárosban 17, Józsefvárosban 14 százalék feletti az arányuk.

Márpedig az ő gyerekeiknek valahova iskolába kell járniuk.

Húsz országból nyolcvan diák