Forradalmat hozhatnak az önellátó energiaközösségek. De mikor?
A helybeni, megosztott megújulóenergia-termelésé a jövő – olvasható ki az EU sokasodó vállalásaiból. Azt azonban nehéz megjósolni, mikor lesz realitás és rentábilis a szép új fenntartható világ.
Két éve egész Európában kötelező az önellátást célzó megújulókra épülő energiaközösségek engedélyezése. Ennek ellenére a kontinens nagy részén adminisztratív akadályokba, az energiatároló kapacitások hiányába, valamint a hálózatüzemeltetők és a „hagyományos” energiaszolgáltatók átállást lassító taktikáiba ütköznek az energiaközösségbe tömörülni szándékozók.
Az energiaközösségek függetlenítik a fogyasztót a fosszilis energiahordozók fő kockázataitól (változó ár, bonyolult és drága célba juttatás). Az EU 2050-re klímasemlegességet célzott meg, amiben a helyben termelt, tárolt és felhasznált energiának kulcsszerepet szán. Ennek részeként az eddigi passzív fogyasztók aktív felhasználókká, úgynevezett prosumerekké válnak, akik saját háztartásuk, üzletük energiaigényét önellátásból oldják meg, a többlettermeléssel pedig helyi energiaközösségek „piacain” automatikusan kereskednek.
Lassan indulnak be
Az energiaközösségek hálózatra csatlakozásához kontinensszerte jelentős beruházások kellenek, amelyek lehetővé teszik a rugalmas visszatáplálást.