Feiler József klímaszakértő: Elfogyott a bolygó türelme, az éghajlat ismeretlen és kegyetlen irányt vett
A klímaváltozás kapcsán nincs sok idő elmélkedni. Veszélyesen élünk és évről évre növekszik az esélye annak, hogy a visszafordíthatatlansági pontokat magunk mögött hagyjuk – véli Feiler József, az Európai Éghajlatvédelmi Alapítvány (ECF) délkelet-európai és magyarországi programigazgatója.
Feiler József: Tudományosan megállapítható, hogy mikor élünk fel annyi erőforrást, amennyi elhasználása mellett a jövő generációknak is jut annyi, mint nekünk. Ez a szimbolikus Earth Overshoot Day (globális túlfogyasztás napja), az 1970-es évek elején még december végére esett. Az ezredfordulóra már október elején fogyasztottuk el, ami nekünk járt volna az egész évre, idén pedig már augusztus elején. Tehát a globális népesség lélekszáma és a mód, ahogyan élünk, immár a saját jövőnket is tönkreteszi.
Stefan Rahmstorf német oceanográfus–klímakutató tavasszal mondta, hogy aki hetvenévesnél fiatalabb, az jó lenne, ha mindent megtenne a klímaváltozás ellen, amennyiben nyugodt nyugdíjaséveket akar magának. Nincs sok idő elmélkedni, nincs idő „lassúzni” (holott a nemzetközi klímapolitikai folyamatok csigalassúsággal szoktak előrehaladni), mert radikális és érdemi változásokra van szükség.
HVG: A klímakutatók évtizedek óta bizonyítékokkal támasztják alá, hogy ha nem változtatunk, akkor az utunk a pusztulásba vezet, de mi támasztja alá aktuálisan a „nincs idő lassúzni” tézisét?