73%-kal csökkenti a halálozást, 627 230 forintba kerül – mi az? A gyógyszer, amit itthon nem nagyon lehet látni

5 perc

2024.01.28. 11:00

Most egyetlen Covid-gyógyszer látszik alkalmasnak a súlyos esetek megelőzésére, de idehaza nem lehet hozzájutni. Külföldön viszont megesik, hogy felhasználatlanul maradnak a raktárkészletek.

Nem csekély dilemma: manapság már sok covidos betegnek enyhék a tünetei, forró tea és ágynyugalom mellett is meggyógyul. De ha mégsem? Akkor már hiába bánja ő vagy az orvosa, hogy nem írták föl neki idejében az egyetlen olyan gyógyszert, a Paxlovidot, amely a tudomány mai állása mellett csökkenti a súlyos – kórházi, netán halállal végződő – eseteket. De csak akkor, ha a tünetek jelentkezésekor, illetve a pozitív teszt után nyomban szedni kezdik.

Jó néhány országban felvetődik ez a dilemma, de Magyarországon nem, mert itt ezek a tabletták nem hozzáférhetők. Ahol van választási lehetőség, ott sem egyszerű a helyzet. Egy londoni egészségügyi elemző cég, az Airfinity januári összegzése szerint február végére az EU-ban és Nagy-Britanniában elérheti a 3,1 millió adagot a lejárati időt túllépő, felhasználatlan dobozok száma (egy doboz ötnapi készletet tartalmaz kétféle tablettából: nirmatrelvir, illetve ritonavir hatóanyaggal). Dollárban számítva ez több mint kétmilliárdos veszteség az előrelátóan bevásárló kormányoknak. Még rosszabb lenne a helyzet, ha a lejárati időket nem hosszabbították volna meg.

A tartózkodás egyik oka, hogy a kezelőorvosnak alaposan át kell gondolnia és meg kell beszélnie betegével a helyzetet, mert a Paxlovid szokatlanul sok más gyógyszerrel és egészségi állapottal kerülhet kölcsönhatásba. Olyan, gyakran használt orvosságokra is tekintettel kell lenni, mint a vérnyomáscsökkentők, a koleszterincsökkentők vagy a vérhígítók. Márpedig éppen a leginkább rászorulók, a koruk vagy betegségük miatt kockázati csoportba tartozók körében a leggyakoribb ezek használata.