Nagyon nem mindegy, hogy Varga Judit mit mesélt el otthon a titkos megfigyelésekről

Azért nem Varga Judit, hanem helyettese, Völner Pál engedélyezte a miniszteri engedélyhez kötött leplezett eszközök alkalmazását, mert a miniszter gyakran akadékoskodott – gyakorlatilag ezt állította Varga Judit exférje. De miért fontos ez, és mi a jelentősége?

  • hvg.hu hvg.hu
Nagyon nem mindegy, hogy Varga Judit mit mesélt el otthon a titkos megfigyelésekről

Novák Katalin kegyelmi botránya

Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.

„Neki kellett volna ellenjegyezni a titkos megfigyeléseket. És ugye ő – nem tudom, hogy ilyet el lehet-e mondani – információkat kért sokszor. (...) Ő az előterjesztésekkel nem volt mindig elégedett (...) és ezt úgy el is mondta, és akkor szóltak neki, hogy akkor nem kell ezzel foglalkozni, akkor ezt átszignáljuk másra…és itt jött a képbe Völner Pál” – ezt mesélte Varga Judit volt igazságügyi miniszter exférje a Partizánnak adott interjújában. Magyar ezzel gyakorlatilag azt állítja, hogy vannak olyan, miniszteri engedélyhez kötött titkos megfigyelések, amelyek előterjesztését látva Varga nem érezte úgy, hogy feltétlenül kiállják a törvényesség próbáját.

A titkosszolgálatok sem mindenhatók, ha titkos adatgyűjtésről van szó: vannak olyan eszközök, amelyeket csak bíró vagy miniszteri engedély birtokában alkalmazhatnak. Ilyen például az, ha valakinek lehallgatják a telefonját vagy más elektronikus kommunikációs eszközét. A nemzetbiztonsági törvény értelmében ezekhez a titkos megfigyelésekhez bírói engedély, vagy pedig az igazságügyért felelős miniszter engedélye szükséges. Az, hogy a bíró vagy a miniszter engedélye kell-e, szintén a törvény szabályozza.