5 pontban összefoglaltuk, mit üzen a NER mostani helyzetéről Orbán Viktor döntése az új államfőről
Orbán nyilvánvalóan nagyon megfontolta, hogy a Schmitt-, de főleg a Novák-fiaskó után hogyan dönt a leendő államfő személyéről. Abból, hogy hogyan, és végül kit választott, kik jöttek szóba, és miért nem ők lettek a befutók, sok minden kiolvasható a politikai helyzetről.
Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság elnökét jelöli államfőnek a Fidesz-frakció a pártelnök, azaz Orbán Viktor javaslatára, derült ki csütörtökön Kocsis Máté frakcióvezető szavaiból. Sulyok Tamást hétfőn, rögtön Novák Katalin távozása után meg is választhatja a parlament.
Az ide vezető út ismert, az elmúlt pár hétben nem nagyon szólt másról a közélet, mint a kegyelembotrányról, amelybe belebukott Novák Katalin államfő (is). Nem ismeretlen Sulyok Tamás sem, alkotmánybírói, majd Ab-elnöki posztjára való jelölésekor a sajtó már összeszedte az életrajzát, ami értelemszerűen nem nagyon változott azóta sem.
Kicsoda Sulyok Tamás, a Fidesz államfőjelöltje?
Az Alkotmánybíróság elnöke, egykori ügyvéd, aki a kormánypárti kétharmad miatt biztosra veheti, hogy ő lesz Novák Katalin utódja. Az is biztosnak tűnik, hogy Sulyok egészen más karaktert fog államfőként vinni, mint amilyet Novák Katalinnak épített kommunikációs stábja: búcsút inthetünk az ablakpucolásnak és a sütisütésnek is.
Azon ugyanakkor érdemes elgondolkozni, hogy mi olvasható ki a kiválasztási folyamatból a NER-re nézve.
1. Ijedtség után biztonsági játék
Jogtudós államfője már kettő is volt az országnak Sólyom László és Mádl Ferenc személyében.