Marek Bertram elemző: Egyszerűbbé és hatékonyabbá tehető a szociális támogatások rendszere
Az Egyensúly Intézet kutatásai alapján azt lehet mondani, hogy van mód javítani a szegények helyzetén. Szerzőnk publicisztikájában a probléma forrását egy, a szegénységnek súlyosan kitett csoport, a gondnokság alatt állók helyzetén keresztül vizsgálja.
Az Egyensúly Intézet legfrissebb szegénységkutatása alapján a magyar társadalom mintegy harmada tekinthető szegénynek. A szegénység pedig nem szimplán az egyén problémája, hanem komoly össztársadalmi ára is van: az egyének nélkülözése a gazdaság egészére hatással van. Ha boldogabb és sikeresebb országban szeretnénk élni, mindenki számára meg kell teremtenünk annak lehetőséget, hogy a társadalom produktív tagjává válhasson. Azonban ehhez alapjaiban kell újragondolnunk a társadalompolitikát, azon belül is a szociális transzferek rendszerét. Segít a főbb problémák megértésében és a megoldás keresésében, ha élére állítjuk a kérdéskört, és közelebbről is megvizsgáljuk a legszegényebbek közül is az egyik legkiszolgáltatottabb csoport, a gondnokság alá vont, értelmi fogyatékossággal élő polgártársaink helyzetét.
Magyarország 2020-ban a GDP-je 18,3-ét fordította szociális transzferekre, amely az uniós átlag (31,7%) alig több mint fele. Hazánk ezzel csak Romániát (17,7%), Lettországot (17,4%), illetve Írországot (15,5%) előzte meg. Érdemes ehhez hozzátenni, hogy 2010 és 2020 között az EU-n belül hazánkban csökkent a legnagyobb mértékben ez az arányszám (-4 százalékpontot). Látható, hogy az állami újraelosztás nem tartotta a lépést a gazdaság 2010 és 2019 közötti bővülésével.