A Fidesznek kell a centrális erőtér, ezért nem olyan ellenséges a Mi Hazánkkal
A Novák Katalin és Varga Judit bukását okozó kegyelmi botrány után a „pedofil homoszexuálisok” kasztrálását követelte a Mi Hazánk. Évértékelőjében Toroczkai László nyíltan kimondta, hogy pártja igényt tartana Kárpátalja Magyarországhoz csatolására, ha az ukrán államiság megszűnne. Kisebb súlyú ügynek tűnik, de sikeresen átvitték a Fideszen a készpénzhasználat alkotmányba foglalásáról szóló javaslatukat. Az utóbbi hetekben leginkább ezekkel a hírekkel keltett figyelmet a Mi Hazánk, ami jól illusztrálja a júniusi választásokra készülő párt nagyotmondásra, radikalizmusra és harmadikutasságra épülő kampánystratégiáját. Az elemzést Juhász Attila, a Political Capital külsős munkatársa, Pikó András józsefvárosi polgármester tanácsadója írta.
Pártpolitikai pozíció
A Jobbikból 2018-ban kiváló Mi Hazánk a 2019-es európai parlamenti választáson mérette meg magát először, ekkor 114 ezer szavazattal 3,3 százalékot ért el. Ez Brüsszelhez kevés volt, de a pártépítéshez jó alapnak bizonyult. A Mi Hazánk a 2022-es parlamenti választáson már mintegy 332 ezer szavazatot szerzett, a közel 6 százalékos eredmény 6 mandátumot hozott az Országgyűlésben. A különböző felmérések szerint jelenleg 7-10 százalék között szóródik a szélsőjobboldali párt támogatottsága a biztos szavazó pártválasztók körében.
Ezzel a Fidesztől messze lemaradva, a DK (és a Momentum) mögötti harmadik-negyedik legnépszerűbb pártként a Mi Hazánk jó eséllyel bekerülhet az EP-be, és megerősítheti pozícióit az önkormányzatokban is. A budapesti választási rendszer decemberi módosítása eredményeképp pedig még a Fővárosi Közgyűlésbe is bejuthat.
A Mi Hazánk társadalmi bázisa demográfiai jellemzőkkel nehezen megragadható. Az eddigi kutatásokból az körvonalazódik, hogy a párt szavazói inkább férfiak, felülreprezentáltak közöttük a középkorúak, a községekben élők és a szakmunkás végzettségűek, de a Medián tavaly őszi felmérése már azt mutatta, hogy átlagot meghaladó mértékű a pártban a diplomások aránya. Ugyanakkor a fiatalok egy jelentős része is szimpatizál a Mi Hazánkkal, amire a politikusai (ahogy korábban a Jobbikban) előszeretettel hivatkoznak is. A párt hangsúlyosan törekszik a vidéken, kistelepüléseken élők képviseletének felmutatására.
Toroczkaiék azon is dolgoznak, hogy átcsábítsanak magukhoz elégedetlen fideszes szavazókat, hiszen a Fidesz és a Mi Hazánk között nincs éles ideológiai határvonal. Ennek elsődleges oka a Fidesz egyre inkább szélsőjobbra csúszó politikájában keresendő.