Lakna egy 170 kilométer hosszú, 200 méter széles városban, 500 méter magas épületben? Már gőzerővel épül

7 perc

2024.03.31. 14:00

Ezermilliárd dollárból épül a szaúdi sivatagban a világ legnagyobb beruházásának nevezett NEOM és benne a jövő városának titulált The Line. A földmunkák javában folynak, a képzelet szárnyal, de sokan megkérdőjelezik a projekt értelmét.

Mintha a jövő Babilonja tárulna a néző elé egy utópisztikus sci-fi-filmben. A látványvideók (alább mutatjuk) alapján így néz ki a függőkertjeivel, teraszaival, magasba emelt futballpályáival, látványos sétányaival a jövő városaként aposztrofált és a sivatagot nyílegyenesen átszelő The Line – vagyis a Vonal. A Szaúd-Arábia északnyugati részén épülő futurisztikus város valóban olyan, mint egy vonal, gyakorlatilag egy elfektetett felhőkarcoló, amelynek a hossza nem kevesebb mint 170 kilométer. De 500 méteres magassága is impozáns, hiszen ezzel jóval feljebb tör, mint a New York-i Empire State Building. Az egész hatalmas építményt valójában két, párhuzamosan futó, kifelé üveggel borított fal fogja közre, a szélessége 200 méter.

Sokan még ma sem hiszik el, hogy valaha felépül a lineáris város, mivel az egész beruházást titkolózás övezi. Talán a kétkedők lecsillapítására, tavaly egy 45 perces videóban számolt be a The Line koncepciójáról a kidolgozásában részt vevő fél tucat építészstúdió, köztük az alapötlet győztesének tartott amerikai Morphosis Architects, amelynek egyik alapítója a Pritzker-díjas Thom Mayne. A legfrissebb tájékoztatás szerint gőzerővel folynak a példátlan méretű földmunkák. A nap 24 órájában 2 ezer teherautó és 260 markoló hetente 2 millió köbméter földet mozgat meg az alapozás részeként. A munkát a Keller Group londoni székhelyű mélyépítő vállalat végzi, amely 2022-ben szerződött a szaúdiakkal. Több ezren dolgoznak az építkezésen, a munkásoknak külön tábort hoztak létre – mintha csak az egyiptomi nagy piramis építése elevenedne meg, csak modern eszközökkel, és gúla helyett elnyújtott téglatest a nagy mű.