NER-ből és fizetésből élők: Most akkor csókosok, szakemberek, vagy a megelőlegezett bizalom juttatta állami állásokba őket?
Kocsis Máté feleségének már nincs jól fizető állami állása, ahogy Magyar Péternek sincs, de utóbbi közpénzes megbízatásairól máig nem sikerült eldöntenie a kormányzatnak, hogy miért kapta őket. Most éppen az a hivatalos álláspont, hogy csak akkor kap állami megbízást a NER-ben valaki, ha jó szakember, kivéve talán Magyart. De vajon ez mindenkire igaz?
Éppen 9 éve árulta el Orbán Viktor a Bibó szakkollégium egyik zárt rendezvényén, hogy szerinte ki alkalmas az utódjának, Magyarország miniszterelnökének: olyasvalaki, aki bátor, van „gógyija”, és tud ultizni. Bár egyelőre a miniszterelnöki poszt nem kiadó, ezek legalább világos kritériumok.
Ám ennyire pontos munkaalkalmassági lista nem mindig adható minden állami állás, céges pozíció vagy kormányzati megbízás mellé, így előfordul, hogy olyan is jól fizető, közpénzes poszthoz jut, akit erre a szakmai kvalitásai nem tennének feltétlenül alkalmassá, viszont ismer valakit a NER-ben.
Varga Judit férje vs. Kocsis Máté felesége
Hogy Magyar Péter ilyen volt-e, magyarán csak egykori feleségének, az akkor igazságügyi miniszter Varga Juditnak köszönhette-e állami megbízásait, nem tudni. Pontosabban erről néhány héten belül már három, egymástól teljesen különböző hivatalos, kormányzati, kormánypárti álláspont is volt:
- Gulyás Gergely miniszter, Magyar korábbi barátja szerint Magyar Péter „megelőlegezett bizalmat kapott, amikor az állami állásokra kiválasztották”.
- Később Varga Judit arról beszélt, hogy a volt férje neki köszönhetően kapott állásokat állami vállalatoknál. Ugyanezt állította Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető is.
- Amikor pedig az MSZP-s Tóth Bertalan a kormányfőnél, a minisztereknél rákérdezett a témára, azt az egyenválaszt kapta: „A vezetői kinevezéseknél minden esetben az adott munkakörre vonatkozó megfelelő szakmai tapasztalatok az irányadók.”
A NER 14. évében persze nem Magyar az első, aki befolyásos szereplő családtagjaként, barátjaként, üzlettársaként vagy ismerőseként állami álláshoz jut. Ha nem is mutatható ki közvetlen összefüggés, többször kényszerült már a gyanú miatt magyarázkodni az érintett vagy a hatalom ilyen ügyekben.