Az EU migrációs paktuma megnehezíti a bevándorlók dolgát, de Magyarországnak ez is kevés
Tagállami és politikai ellentétek nehezítették az EU migrációs paktumának elfogadását, miközben ismét emelkedik az illegálisan érkezők száma. Az ellentmondásos és távoli uniós megoldások mellett saját alternatívát keresnek a tagállamok.
Senki sem bontott pezsgőt Brüsszelben, miután az Európai Parlament (EP) megszavazta az uniós migrációs és menekültügyi politika régóta tervezett reformját. A teremben elmaradt a sikeres szavazásokat rendszerint követő ováció, és ha még akadna is képviselő, aki kalapot hord, biztosan nem jutott volna eszébe ünneplésképp a magasba dobni, miután kigyulladtak a zöld fények.
Ha fejfedők nem is, legalább papírrepülők szálltak:
a voksolás előtt több baloldali politikus és aktivista dobált be repülővé hajtogatott papírlapokat „Ez a törvény öl” felirattal.
A nagy küzdelemben született reform bonyolult jogi építmény, melynek elemeiről külön-külön szavaztak – az átlagosan számított többség alig 300 : 270 volt –, ám bármelyik pillér kidőlése az egész építményt magával ránthatta volna, hiszen megbontaná az egymásra utalgató passzusok egyensúlyát. A tét nagy volt, hiszen
a belátható időn belüli reformra ez volt az utolsó lehetőség;
ha bukik a kezdeményezés, a hosszú jogi dokumentumok visszakerülnek a nem épp gyorsaságáról híres fogalmazási, egyeztetési fázisba.