„Egy igazi paranoid, hülye, tipikus magyar szituáció” – kitört a belháború a legendás Fészek Klubban
Áll a bál a Fészek Művészklubban, miután egy tagokból és vendéglátós vállalkozókból álló csoportosulás váratlanul leváltotta a művészekből álló elnökséget. Az ügyben bírósági eljárás is indult. Van, aki azt állítja, hogy fizikai összetűzés is volt, a hírbe hozott fél ezt tagadja. De hogy süllyedt a kocsmai csetepaték szintjére a kultúra epicentrumának számító Fészek, és mit keresnek a kapujában verőembernek kinéző biztonságiak? Kérdés az is, hogy valójában mennyire az egyesületért, és mennyire a milliárdokat érő, kerthelyiséges, belvárosi műemlék épületért dúl a harc.
A Fészek neve túlzás nélkül fogalom: ez volt a klub, amelynek megtiszteltetés volt tagjává válni, a Kertész utca és Dob utca sarkán álló központ, ahol meghatározó film- és képzőművészeti rendezvények, színházi és irodalmi események zajlottak, és egyben az itt működő szórakozóhely, ahová menő volt járni. Az 1901-ben alakult F.É.S.Z.E.K. klubot (a mozaikszó eredetileg a Festőművészek, Építőművészek, Szobrászok, Zenészek, Énekesek és Komédiások klubjából alakult ki – a szerk.) olyan történelmi nevek alapították, mint Heltai Jenő és Molnár Ferenc írók, Fadrusz János szobrász, Csortos Gyula színész, vagy olyan festők, mint Rippl-Rónai József, Szinyei Merse Pál, Vaszary János és Benczúr Gyula.
Az idén 123 éves művészklub jogilag egyesület formájában működik, vagyis egy civil szervezet, amely alapszabálya szerint azzal a céllal jött létre, hogy a különböző művészeti ágakban tevékenykedő művészeket, alkotókat összefogja, a „kulturált társas élet színtere”, a „szellemi kapcsolattartás kulturális központja” legyen. Közhasznú tevékenységet is végeznek, így szakkönyvtárat tartanak fenn, és otthont adnak a művészeti közélet hazai és nemzetközi rendezvényeinek. Mivel a klubként ismert Fészek egy egyesület, két fő döntéshozó szerve van, az elnökség és a tagok részvételével zajló közgyűlés.
A legutóbbi, március 5-én tartott közgyűlésük fordulópontot hozott a Fészek életében: a tagok egy kisebb, de annál hangosabb csoportja Erdős László művészeti igazgató vezetésével váratlanul leváltotta az egyesület neves elnökségi tagjait. A visszahívott elnökségi tagok, Fullajtár Andrea színművész, Bojár Iván András művészettörténész, Gink Sára médiadizájner és Zsoldos Dávid zenetörténész nem tehettek mást, közös nyilatkozatban tiltakoztak a leléptetésük módja miatt, majd szó szerint elhagyták „a Fészket”.
Ezen a közgyűlésen ráadásul a patinás szervezethez képest méltatlan, ordibálásig, sőt fizikai atrocitásig menő összecsapás zajlott. Birtokunkba került a zárt körű, őrző-védő biztonsági emberek bevonásával megtartott közgyűlésről két különböző hangfelvétel is. Az egyiken hallható, hogy a művészeti igazgató titulust használó Erdős az elfajult vita egy pontján szó szerint azzal akarta elhallgattatni a többi hozzászólót, hogy „nekem erősebb a hangom, plusz én vagyok a levezető elnök”. Az egyik jelenlévő erre úgy fakadt ki, hogy „szóval aki nagyobbat ordít, az nyer”. Akkor még nem is tudta, mennyire igaza lesz.