Veszélyes precedens lehet a betiltott Tibet-párti tüntetésről hozott kúriai döntés
A rendőrség a bírói indoklásból azt olvashatja ki, hogy a jövőben indoklás nélkül is megakadályozhat gyűléseket.
Orbán Viktor miniszterelnökből váratlanul előbújt a szunnyadó alkotmányjogász. Amikor arról faggatták, milyen alapon korlátozzák az idelátogató kínai elnökkel szembeni demonstrációkat, a kormányfő egy egészen sajátos érvvel, a vendégjog érvényesülésével magyarázta a véleménynyilvánítási és a gyülekezési jog gyakorlásának súlyos korlátozását. A vendégjog tartalmát csak annyiban határozta meg, hogy az a Magyarországra érkező vendégek tiszteletét jelenti.
Orbán ezzel a „vendégjogot” gyakorlatilag egy szinten említette a gyülekezési joggal és a szabad véleménynyilvánítás jogával, holott az utóbbiak több nemzetközi szerződésben és az alaptörvényben is rögzített emberi jogok, míg az előbbi legfeljebb diplomáciai szokásként azonosítható, és a tapasztalatok alapján inkább jelenti a vendégek szubjektív komfortérzetének fenntartását.
Hszi Csin-ping kínai elnök vizitjének idilli hangulatát számos Tibet, illetve Tajvan mellett kiálló demonstráció zavarhatta volna meg, ennek azonban elejét vették a hatóságok.