45 évem elszelelt – a HVG 1979-ben kezdődött történetének kronológiája
A Kádár-rendszerben alakult és az Orbán-rendszerben is működik. Alább összefoglaljuk, hogyan jutott el a zöld papírostól a mai formátumáig, hogyan lett gazdasági lapból általános profilú, egyebek közt politikával, tudománnyal és kultúrával is foglalkozó újság, hogyan élte túl a történelem viharait. A cikk a hetilap HVG45 című mellékletében jelent meg.
1979. június 9. Megjelent a Heti Világgazdaság a Magyar Kereskedelmi Kamara és a Hírlapkiadó Vállalat alapításában. Az alapító főszerkesztő a 33 éves Vince Mátyás, a szerkesztőség átlagéletkora 29 év.
1980 A szerkesztőség a kőbányai vásárvárosban lévő faházból a Vág utca 13. alatti szuterénbe költözött.
1981 Megjelent a címlapon a narancssárga HVG rövidítés.1985 Elindult az egyedi stílusával iskolát teremtő Portré rovat.
1986 Egyetlen mondat („A nem rubelelszámolású külkereskedelmi mérlegen 357 millió dolláros hiány mutatkozott.”) miatt bezúzták és újranyomták az augusztus 9-ei lapszámot.
1988 A lap példányszáma történelmi csúcsra, 164 163-ra nőtt. Vince Mátyást a szerkesztőség élén Lipovecz Iván követte.
1989 Megalakult a HVG Rt. a Kereskedelmi Kamara többségi és a szerkesztőségi munkatársak 10 százalékos tulajdoni részesedésével. A vezérigazgató Szauer Péter lett.
1989 Megszületett a szerkesztőség működési rendjét és a főszerkesztő megválasztását szabályozó statútum.
1990 A szerkesztőség átköltözött a Németvölgyi út 64. szám alatti Makovecz-házba.1991 Színes címlapra váltott a HVG.
1992 A szerkesztőségnek ítélték a Pulitzer-emlékdíjat.
1992 A lap búcsút vett addigi zöld papírjától.
1993 Száz százalékban munkavállalói tulajdonba került a HVG Rt.
1993 Elindult a Társadalom és a Szellem rovat.
1996 Megszületett a hvg.hu és a HVG könyvkiadója.
1997 Nikolits István titokminiszter pert indított az őt bevarrt szájjal ábrázoló címlapunk miatt, de a bíróság a HVG javára ítélt.
1999 Pulitzer-emlékdíjat kapott a HVG címlapkészítő csapata (Horváth Zoltán, Szoboszlay Péter, D. Nagy Béla). A Fidesz-vezérkart Borsalino-kalapban ábrázoló címlap miatt Orbán Viktor azóta sem áll szóba a HVG-vel.
2002 A HVG kiadója és szerkesztősége összeköltözött az óbudai Montevideo utcai székházban.
2003 A cég részvényeinek 75 százalékát megvásárolta a német WAZ kiadó, garantálva a HVG szellemi függetlenségét.
2005 A szerkesztőség Réti Pált választotta a nyugdíjba vonuló Lipovecz Iván főszerkesztő helyére.
2006 Először jelent meg az egyetemek rangsorát közlő HVG Diploma különszám.
2008 Kőhalmi Zoltán humorista vette át a címlapcsapat vezetését.
2009 Vass Péter lett a harmincadik évébe lépett lap új főszerkesztője.
2010 A hvg.hu-ba olvadt a Hírszerző című internetes portál.
2011 Megjelent a HVG Extra Pszichológia magazin.
2012 Elindult a DHVG, az App Store-ban az első magyar digitális lap. A hvg.hu leleplező cikke nyomán lemondásra kényszerült a kisdoktoriját plagizáló Schmitt Pál államfő.
2014 A HVG munkatársai visszavásárolták a német Funke-(WAZ-)csoport részesedését, így ismét saját kézbe került a lap, amelynek felelős szerkesztője Jakus Ibolya lett.
2014 Vallási közösség megsértéséért beperelte lapunkat egy fideszes exképviselő – a Nagy Harácsony szlogenű címlapunk elleni keresetét az első- és másodfokon eljáró bíróság, majd a Kúria is elutasította.
2017 Alkotmánybíróság előtt folytatódott a Nagy Harácsony-címlap ügye. A HVG Facebook-rajongóinak száma átlépte a félmilliót.
2017. november 12. Megjelent a HVG 2000. száma.
2018 Juhász Gáborról elnevezett díjat alapított elhunyt kollégánk emlékére a kiadó és a család, amelyet minden évben a legjobb HVG-s írások szerzőinek ítél oda a zsűri.
2019 A Mahir az érvényes szerződést egyoldalúan felrúgva letiltotta hirdetőoszlopairól a HVG plakátjait. Nagy Iván Zsolt vezetésével elindult a hvg360.
2020 Jogszerűtlenül száműzték a HVG plakátjait a hirdetőoszlopokról – mondta ki a bíróság. Márciustól a Covid miatt a szerkesztőség hónapokig tartó távmunkára kényszerült. Ez idő alatt a címlapok is videókonferencia-üzemmódban készültek. Egyetlen lapszám megjelenése sem maradt ki.
2021 Az Alkotmánybíróság szerint nem sértett alkotmányos jogot a HVG a 2014-es Nagy Harácsony címlappal. A Kúrián viszont elmarasztalták a HVG-t Tóta W. Árpádnak a hvg.hu-n megjelent írása miatt. Publicistánk a Tiborcz István Elios-ügyében elsikált nyomozás kapcsán írt cikkében a bíróság szerint a magyar nemzet méltóságát sértő, álláspontunk szerint ironizáló kifejezéseket használt („magyar banditák”, „büdös magyar migránsok”). Júliustól Gergely Márton lett a lap felelős szerkesztője.
2024 Az Eötvös10-ben elindultak a HVG közéleti-politikai beszélgetései. A HVG Kiadó korábbi bejelentésének megfelelően Szauer Péter, a társaság alapító tagja, többségi tulajdonosa, a kiadó vezérigazgatója a cégben viselt pozícióját május 1-jével átadta a fiának, Szauer Tamásnak, aki több mint 7 éve vezető beosztásban dolgozik a HVG-nél.