A NATO-főtitkár személyesen jön Budapestre tisztázni, miért kéri Orbán, hogy kivételezzenek Magyarországgal

7 perc

2024.06.12. 04:30

2024.06.14. 18:30

Orbán Viktor szeretné, ha Magyarország olyan különleges státuszt kapna, amely lehetővé teszi, hogy semmilyen formában ne vegyen részt a NATO területen kívüli misszióiban. Ezzel újabb frontot nyit a NATO-val és az EU-val mostanában nem éppen harmonikus viszonyban. Jens Stoltenberg egyenesen a kelet-európai NATO-tagok rigai csúcstalálkozójáról érkezik, ahova Sulyok Tamás államfő nem ment el.

A NATO keleti szárnyán lévő államokat tömörítő Bukaresti Kilencek állítólag arra készülnek, hogy kizárják az informális csoportból a renitensként számontartott Magyarországot. Bár az országcsoport semmiképpen sem tekinthető az észak-atlanti szövetség legfontosabb elemének, a kezdeményezés jelzésértékű, azt mutatja, hogy a 32 tagú NATO 31 tagállamának elege van a joggal Moszkva-pártinak tartott Magyarországból, pontosabban annak kormányából.

Orbán Viktor a különleges státuszról
Nem nagyon volt a NATO történetében olyan helyzet, amikor valamely tagállam olyan nyíltan és egyértelműen ragaszkodna a NATO alapeszméjéhez, mint most Magyarország, és ezért újra kéne definiálni, újra meg kéne határozni a helyzetét a katonai szövetségen belül. Dolgoznak ezen a jogászok, a tisztjeink, tehát elég komoly munka zajlik, hogy hogy’ tud Magyarország úgy NATO-tagként létezni, hogy közben a NATO területén kívüli NATO-akcióban meg nem vesz részt. Ezt kell megoldania a magyar diplomáciának. (Kossuth Rádió, május 24-én, részlet a leiratból.)

Az is figyelmeztető jel, hogy szerda reggel Budapestre érkezik Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, akinek lesz egy pár komoly kérdése az Orbánék által kívánatosnak tartott különleges státuszról.

„Nagyon terhelt a NATO és Magyarország közötti viszony és egyre több probléma halmozódik, egyebek mellett Magyarország Ukrajna megsegítésével kapcsolatos álláspontja, vagy éppen a finn és svéd NATO-tagság jóváhagyásának hosszas halogatása. Most pedig az borzolja a kedélyeket, hogy Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt, katonák és diplomaták dolgoznak azon, miképpen lehet Magyarországnak olyan különleges státuszt adni, amely lehetővé teszi, hogy az ország semmilyen formában ne vegyen részt a NATO területen kívüli misszióiban” – mondta a HVG-nek Szent-Iványi István külpolitikai szakértő.

Frissítés: Cikkünk megjelenése után lezajlott Orbán Viktor és a NATO-főtitkár találkozója, erről ebben a cikkben olvashat:

„Egyből reagált is Jens Stoltenberg főtitkár, diplomatikusan kijelentette, biztos abban, hogy sikerül együttműködni Magyarországgal, majd hozzátette, a katonai szövetség egysége mindennél fontosabb. Az ügy egyértelműen ismét kiverte a biztosítékot a többi NATO-szövetségesnél, és tovább rontotta a NATO és Magyarország közötti viszonyt” – magyarázta a volt diplomata.