Economist: Túl sok elnök van Európában, de egyik sem vezető, így marad a feladat az EU fekete bárányára, Orbánra
Az Európai Néppárt megerősödött az EP-választáson, de belső ellentétek feszítik. Trump elnöksége a Balkán békéjét is veszélyeztetné. Szlovákiában a hatalom átveszi a közmédia totális irányítását. Nyugaton nem örvend egyöntetű támogatásnak Ukrajna esetleges felvétele a NATO-ba. Nagy fába vágja a fejszéjét Mark Rutte, a NATO leendő főtitkára, öt területen sürgősen cselekednie kell. Nemzetközi lapszemle.
Die Presse
Az Európai Néppárt igen magabiztos lett, miután megerősödve került ki az EP-választásból. Ennek megfelelő határozottsággal vág neki a hatalmi küzdelmeknek az EU-n belül, ám ez a pártcsalád belső békéjébe kerülhet.
Manfred Weber elnök több tagpárt vezetőjével együtt azt akarja, hogy az Unió legyen keményebb a migráció ügyében, fektessen nagyobb hangsúlyt a versenypolitikára, még akkor is, ha ennek a klímavédelem issza meg a levét. Az elszántság azon alapul, hogy a frakció a korábbihoz képest 12 hellyel gyarapodott. A szociáldemokraták és a liberálisok viszont gyengültek.
A konzervatív toborzó kampány legnagyobb sikerét a Tisza Párt felvétele jelenti, élén Magyar Péterrel, Orbán személyes ellenségével. De azért vannak vele gondok, hiszen a tagok a nemzeti-tekintélyelvű Fideszből váltak ki. Elutasítják ugyan annak korrupt módszereit, de több politikai kérdésben továbbra is egyetértenek vele.