Sarkadi Balázs: Elvész a tudományos derékhad motivációja, hogy érdemi munkát végezzen
Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikussal több mint száz akadémiai köztestületi tag vitatkozik a tudományos kutatástámogatási rendszerről, az új pályázati rendszerről. Beszállt a bírálók közé az MTA főtitkára és az MTA több tudományos osztálya is. Miért a nagy felháborodás, miért nem kellene éppen itt egy európai példát követni? Erről ír Sarkadi Balázs orvos-biológus akadémikus, aki korábban mind hazai zsűrikben, mind az új pályázati rendszerben referenciaként megjelölt European Research Council (ERC) pályázatbíráló zsűrijében több évig dolgozott. Vélemény.
Idén szinte egy csapásra, előzetes tájékoztatás nélkül változott meg az, ahogyan a magyar kutatók támogatáshoz juthatnak. A korábbi OTKA (Országos Tudományos Kutatási Alap) a hazai tudományos műhelyek egyik legfontosabb, a tudományos értékeken alapuló pályázati támogatási rendszere volt. Bár független alapként jött létre, később több “gazdája” is volt: először az MTA, majd 2015 óta az NKFIH (Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal) keretében hirdették meg és bírálták el a pályázatokat.
Az alapvetően mégis független, szakmai bírálatokon alapuló megmérettetés alapján a pályázatok elnyerése nagy presztízst – bár egyre kevesebb pénzt – jelentetett. Mint minden pályázati rendszernek, nyilvánvalóan voltak hibái vagy téves bírálatai, de széles körben elfogadott, a hazai és nemzetközi kutatók aktív részvételén alapuló bírálati és támogatási rendszer volt.
Most viszont az OTKA helyett nagy késéssel (a szokásos előző év vége helyett csak idén május közepén) meglepetésszerűen és teljesen új feltételekkel kiírt pályázat, a Nemzeti Kutatói Kiválósági Program (NKKP) – a kutatókkal és az MTA-val lefolytatott konzultációk nélkül – “rögtönítélet” jelleggel indult el, és június közepén már le is zárult a beadási határidő. Ezt az MTA főtitkára, Kollár László is nehezményezte. A bírálói panelek kialakítását nem előzte meg részletes konzultáció. Az MTA-osztályok véleménye szerint jelentős támogatásvesztés várható, elsősorban a társadalomtudományok terén.