Nemzetközi lapszemle: Orbán úgy akar világbékét, hogy nincs béketerve
A nemzetközi sajtó szerint a magyar miniszterelnök feldühítette szövetségeseit.
Washington Post
Kínának vannak barátai az NATO-ban, ilyen például Szijjártó Péter, aki azt taglalta a washingtoni csúcson, hogy a szervezetet nem lehet Peking-ellenes éllel átszervezni. Orbán Viktor pedig a vitatott moszkvai és kínai látogatás után érkezett az amerikai fővárosba, ezzel is jelezve, hogy kormánya szembemegy a nyugati liberális elittel.
A jubileumi NATO-tanácskozásról kiadott közlemény kifejezetten hangsúlyozza, hogy Peking át akarja alakítani a szabályokra épülő nemzetközi rendet. Az ausztrál védelmi miniszter azt mondta, hogy amit a kínaiak a térségben csinálnak, az országa nemzeti érdekeit veszélyezteti. A japán kormányfő pedig arra figyelmeztetett, hogy Kelet-Ázsia könnyen Ukrajna sorsára juthat.
Der Standard
Timothy Snyder teljesen természetesnek tartja, hogy Putyin az Orbán látogatás után lövette a kijevi gyerekkórházat, mert célja nem egyszerűen Ukrajna felszámolása, hanem a Nyugat megalázása. A Yale Egyetem Kelet-Európára szakosodott történésze szerint az oroszok ezért hajtogatják, hogy tárgyalni akarnak, miközben világos, hogy hazudnak.
Ez a magyarázata annak, hogy közvetlenül az Orbán-út után hajtották végre az utóbbi idők legrettenetesebb támadását. Ha Donald Trump győz és összehoz valamilyen békeegyezményt, Putyin jó eséllyel azután is hasonlót lépne, ugyanis azonnal meg akarná alázni őt.
Nem tud másmilyen lenni, az oroszoknál így működik a politika. A háború csak akkor fejeződik be, ha a Kreml ura megérti, hogy vereséget szenvedett. Az egész háború egyébként teljesen irracionális, mert csak azt eredményezte, hogy Kína az erő pozíciójába jutott Oroszországgal szemben. Putyin azonban rendületlenül hisz abban, hogy neki küldetése van, be akar vonulni a történelembe. Ennek megértése közelebb visz a háború végéhez.
Hogy Magyarország és Ausztria megértést tanúsít Moszkva iránt, annak okát a professzor abban látja, hogy a két ország – egy egykori birodalom utódjaként – egy másik nagyhatalom központjaként tekint Moszkvára és nem úgy, mint amely megszégyenítette őket.
Ugyanakkor igen hatásos az orosz propaganda, amely folyamatosan sikerekről számol be, noha teljesen elbukott az offenzíva Harkivnál. A fejekben nyomulnak az orosz stratégák, mert azt sugallják, ők szabják meg a szabályokat.
De hogy a rezsim egy ponton összeomlik, az elkerülhetetlen, ám nem lehet kívülről befolyásolni. Putyint vagy megbuktatják, vagy meghal. A rendszere instabil. Snyder arra tippel, hogy ha meginog a hatalmi szerkezet, akkor ugyanazok a csapatok fogják megtámasztani, amelyek jelenleg ukrán földön harcolnak.