„Az a jó, ha az ellenzék nem rúg labdába. Isten őrizz, hogy labdába rúgjanak”

9 perc

2024.07.20. 05:00

A júniusi tapasztalatok ismeretében megint átírhatja a választási szabályokat a Fidesz. Korábban eltörölt regulákat is visszahozhatnak Orbánék a 2026-os esélyeiket javítandó, de leporolhatják azt az ötletüket is, amellyel még több mandátumot sajtolhatnak ki a határon túliakból. Dobszay János és Lengyel Tibor cikke.

 

A Karácsony Gergely és Vitézy Dávid között a főpolgármester-választás után folytatott öthetes, a múlt heti újraszámlálás után harmadszorra is (végül 293 voks előnnyel) Karácsony győzelmét hozó jogi-politikai bokszmeccs adhatja a hivatkozási alapot a Fidesz–KDNP-nek, hogy ismét átírja a választási szabályokat. Kis különbség esetén beépítheti például a rendszerbe az automatikus újraszámlálást. Ám ezzel a – még akár konszenzussal is végigvihető – döntéssel aligha lesz vége a változtatásoknak. Egy sor más, évek óta halogatott igazítást amúgy is meg kell tenni – és még ki tudja, mi jut eszükbe a parlamenti kétharmadával bármit meglépni képes Orbán-kormány választási stratégáinak.

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter nagy körítéssel a minap már be is jelentette: törvényben rögzítenék, hogy nagyon szoros eredmény esetén kötelezően újra kell számlálni a szavazatokat. Csak annak nem csinált reklámot, hogy ezzel lényegében azt állítanák vissza, amit épp fideszes ötletre töröltek el 2011-ben. Addig ugyanis – igaz, csak az országgyűlési voksolásnál – automatizmus volt, hogy ha az első és a második helyezett között 1 százaléknál kisebb a különbség, akkor mindenféle kérés, fellebbezés nélkül felülvizsgálják és újraszámolják a voksokat. Hasonló, egyfajta beépített jogorvoslati lépést tartalmazó visszamódosítás Gulyás szerint akár már az ősszel a parlament elé kerülhet.

“Ezek a dobozok már túl sokat látták a napot” – így számolták újra a főpolgármesteri szavazatokat Erzsébetvárosban

Több mint 17 ezer szavazólap, közel 100 doboz, 20 számlálóbiztos és egy lift volt a főszereplő kedden a VII. kerületi önkormányzat épületében. Bár akadt néhány rosszul dokumentált voks mindkét irányba, arra nem számítottak a helyi választási iroda tagjai, hogy itt fordulna meg az eredmény.

Csakhogy korántsem biztos, hogy a kormánypártok itt megállnak. Ha már úgyis hozzányúlnak a választási szabályokhoz, könnyen lehet, hogy bedobnak új ötleteket, vagy „szemezgetnek” a Mi Hazánk javaslataiból. Utóbbi nem lenne meglepő, hiszen a mostani választás előtt a Fővárosi Közgyűlés listás választásának visszaállítása is ilyen kollaboráció eredménye volt. Ez pont 10 évvel az után történt, hogy a Fidesz eltörölte, mert a 2014-es választás előtt éppen az volt a politikai érdeke, hogy közgyűlési többséget teremtsen Tarlós István mögött – most viszont az, hogy ugyanezt megszüntesse Karácsony Gergely mögött.