Orbán Viktor nem is gondol arra, hogy Európában ő megy szemben a forgalommal
Az unió még nem nőtt fel Orbán Viktorhoz – így próbálja eladni a kormánymédia azt a kudarcsorozatot, amivel a miniszterelnök elérte, hogy pártja pályán kívülre került az unió döntéshozó testületeiben.
Szlovákia mellettünk állt – nyilatkozta diadalittasan Szijjártó Péter az Európai Unió Tanácsa külügyi bizottságának hétfői ülése után. Mint kiderült, 25 uniós tagállam élesen elítélte a magyar kormány „békemissziónak” nevezett különutas politikáját, ezért – a kivételt jelentő Szlovákiát kihagyva a felsorolásból – Szijjártó valamennyiüket háborúpártinak minősítette. Ami már csak azért is bizarr, mert még az ugyancsak a Fidesz-féle Patrióták Európáért pártcsoportba tartozó, Geert Wilders vezette holland kormánypárt sem osztja a magyar külpolitika álláspontját a háború kérdésében. Szijjártó ezúttal sem vesztegette a szót az agresszor Oroszországra, annál többet szidalmazta Josep Borrellt, az EU külügyi főképviselőjét.
Borrell – ahogy korábban Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is – különösen szívére vette a „háborúpárti” jelzőt, s úgy döntött, nem hívja össze a külügyi tanács augusztus végi, nem hivatalos budapesti találkozóját; helyette Brüsszelben szervez találkozót a külügy- és védelmi minisztereknek. Ez azért is furcsa, mert a külügyi tanács ülésén több miniszter is jelezte, hogy eljönne Budapestre, noha Szijjártó – a kudarcot megelőzendő – jó előre kijelentette, hogy a nem hivatalos üléseken amúgy sem szoktak ott lenni a szaktárcák első emberei. Borrellben azonban valószínűleg elszakadt a cérna az unió soros elnöki tisztségét önös céljaira felhasználó Orbán magánakcióját látva. Mint mondta, „ha egy tagállam belép az EU-ba, vannak kötelezettségei, például az őszinte együttműködés a többi tagállammal”, Magyarország pedig ennek épp az ellenkezőjét csinálja.
Az uniós tisztségviselőknek azok a próbálkozásai, hogy a magyar elnökség magyarországi programjait figyelmen kívül hagyják, mégsem tűnnek erős válasznak, sokkal inkább a kétségbeesés szülte ötletelés kategóriájába tartozó diplomáciai lépésnek. Határozott reakciót Orbán valószínűleg csak az uniós nagyhatalmak vezetőitől kaphatna, ők viszont egyelőre óvakodnak az erőteljesebb lépésektől. Uniós pénzt ugyan továbbra sem nagyon lát Magyarország, ám Orbán eddig átvészelte a szűk hónapokat, és a kormány itthoni népszerűsége sem igazán csökken.